Aktif Bilirkişi ve Pasif Bilirkişi

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Aktif Bilirkişi ve Pasif Bilirkişi


ReklamReklam


Bilirkişiler Uyap’ta Aktif Bilirkişi ve Pasif Bilirkişi durumunda olabilmektedir. Bilirkişiler raporlarını geç teslim ettiği durumlarda, bilirkişi raporlarında hukuki değerlendirme yaptıkları durumlarda, yada KHK ile ihraç gibi durumlarda ceza verildiğinde durumları pasif olarak değiştirilmektedir. Ayrıca bilirkişi kendi isteği ile bölge bilirkişi listesinden çıkarsa durumu pasif olarak güncellenir.

Aktif bilirkişi Pasif Bilirkişi
Bilirkişilikte aktif ve pasif durumu nedir

Bilirkişi Durumu Aktif Bilirkişi ve Pasif Bilirkişi Olursa Ne Olur?

  • Bilirkişi Durumu pasif olanlar hiçbir şekilde dosya alamaz.
  • Mahkeme tarafından bilirkişi görevlendirilirken Uyap ekranları uyarı(hata) verir ve bilirkişi görevlendirilmesi yapılamaz.
  • Bilirkişi Bilirkişi Portal’a giriş yapamaz. Bilirkişi portala giriş yapamazsa iban güncelleme iş listesinde olan dosyaların takibi vs işlemleri yapamaz.
  • Pasif durumdaki bilirkişi mahkemeler tarafından görevlendirilemeyeceği için mahkemeler bilirkişinin ceza aldığını öğrenmiş olur ve bilirkişinin popüleritesi azalır.

Bilirkişi Durumu Aktif olan bilirkişiler mahkemeler tarafından rahatlıkla görevlendirilebilirler ve herhangi bir kısıtlamayla karşılaşmazlar.

Bilirkişi Durumum Aktif Bilirkişi ve Pasif Bilirkişi mi Nereden Öğrenebilirim?

Bilirkişilerin durumu ile ilgili işlemleri sadece Bölge Bilirkişi Kurulları yapmaktadır. Bilirkişi kurulundan durumunuz aktif bilirkişi ve pasif bilirkişi mi öğrenebilirsiniz. Ayrıca mahkemeler pasif bilirkişiyi görevlendirmeye çalıştıklarında uyap ekranları uyarı vermektedir.

Bilirkişi Kurulu 3 ay geçici yasaklama cezası verdi bu ceza ne zaman işleme alınır?

Bilirkişiye herhangi bir inceleme sonunda geçici yasaklama cezası verildiyse bu bilirkişiye muhakkak tebligat veya e-tebligat ile bildirilir. Bilirkişi almış olduğu tebligata itiraz etmezse Bölge Bilirkişi Kurulunun kararı kesinleşmiş olur ve bilirkişinin cezası infaz edilmeye başlanır. Kesinleştiği tarihte 3 ay geçici yasaklama cezası Uyap sistemine girilir.

Bilirkişilikten geçici yasaklama cezam ne zaman biter?

Uyap sistemine girilen geçici yasaklama ile ilgili cezalar süre dolduğu gün bilgisayar sistemi tarafından otomatik olarak kalkmaktadır. Geçici yasaklama cezanızı bilirkişi kuruluna arayarak ne zaman girildiğini öğrenebilirsiniz. Eğer geçici yasaklama cezanızın süresi dolduğu halde durumunuz pasif gözüküyorsa bilirkişi kurulu ile irtibata geçerek durumu bildirmeniz yararınıza olacaktır.


Reklam


Bilirkişilikten çıkarılma cezamın kalktığını nereden doğrulatabilirim?

Eğer Bilirkişi Portala giriş yapabilirseniz cezanız da kalkmış demektir. Çünkü geçici yasaklama veya çıkarma cezası devam eden bilirkişiler bilirkişi portala giriş yapamazlar.

Yada mahkemeyi arayarak Uyap üzerinden durumuzu kontrol ettirebilirsiniz.

Bilirkişilik Yönetmeliğinin 63. Maddesine göre Listeden çıkarılma usulü

  • (1) Bölge kurulu, resen veya başvuru üzerine yapacağı denetim ve inceleme sırasında bilirkişi hakkındaki iddiaları ciddi bulması halinde bilirkişiye tebligat yaparak bir hafta içinde yazılı savunma yapmasını ister.
  • (2) Yapılacak inceleme sonucunda 48 inci maddede sayılan sicilden çıkarılma ve yasaklama sebeplerinin gerçekleştiğinin anlaşılması hâlinde uyarma veya bir yıla kadar geçici süreyle listeden çıkarılmasına ya da bilirkişinin kalıcı olarak sicilden ve listeden çıkarılmasına karar verilebilir. Karar bilirkişiye tebliğ edilir.
  • (3) Bilirkişinin geçici veya sürekli olarak sicilden ve listeden çıkarılması ile bilirkişilik yapmaktan yasaklama kararına karşı yapılan itirazın bölge kurulunca reddedilmesi halinde, bu karar aleyhine idari yargı yoluna başvurulması durumunda ayrıca yürütmeyi durdurma kararı verilmedikçe ilgili, bilirkişilik yapmaktan el çektirilerek UYAP sistemindeki kaydı pasif hale getirilir.
  • (4) Bu madde hükümleri tüzel kişi bilirkişiler ve bünyesinde çalıştırdığı gerçek kişi bilirkişiler hakkında da uygulanır.

Bilirkişi Daire Başkanlığı web sitesine burayı tıklayarak ulaşabilir ve Bilirkişilik Kanunu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin tamamına ulaşabilirsiniz.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin