Aktüerya Bilirkişi

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
Aktüer

Aktüerya Bilirkişi


ReklamReklam


   Bilirkişi Kurulları kurulduktan sonra artık bilirkişilik elini kolunu sallayan herkesin yapabileceği bir görev olmaktan çıkmış ve bilirkişiler bazı şartları taşıdıktan sonra bilirkişi listelerine alınmaya başlamıştır. Bu sayfada 65.01 AKTÜERYA (İŞ GÖREMEZLİK /DESTEKTEN YOKSUN KALMA) alt uzmanlık alanında bilirkişi nasıl olunur? Kimler başvuru yapıp bilirkişi olabilir bunları ayrıntılarıyla anlatacağız. 

Aktüerya ne demektir?

Aktüerya; insanların, doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, kaza, deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlığını etkileyen ve öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların finansal etkileriyle ilgilenir.

Aktüer ne demektir? Kimlere Aktüer Denir?

Sigorta rizikoları ile primlerini istatistik ve olasılık hesaplamaları yoluyla tespit eden ve geleceğe yönelik stratejik değerlendirmeleriyle sigorta sözleşmelerinin temel ilkelerini belirleyen uzman kişidir.

Dünyada Aktüeryanın Yeri?

Aktüerlik ABD ve Avrupa’ da ücret, prestij ve iş memnuniyeti bakımından en iyi on meslek arasında ilk beşte yer aldığı söylenmektedir.

Aktüer nasıl olabilirim?

Aktüer olmak isteyen adayların matematik bilgisi güçlü olmalı. Ayrıca bilgisayar kullanarak sayısal analizler yapabilen ve girişimci, araştırmacı, yeniliklere açık kendini geliştirmiş kişiler olması gerekir.

Aktüerya Hukuku Bilirkişilik Eğitimi Sertifikası nedir?

Çeşitli eğitim kurumlarının vermiş olduğu eğitim sonrası verilen bir belgedir. Bu belge (Katılım Belgesi, Bilirkişilik Eğitimi Sertifikası gibi çeşitli isimler de olabilir) ile başvuru yapıldığında aktüerya uzmanlık alanında bilirkişi listelerine kayıt olabilirsiniz. Uzaktan eğitim yoluyla alınan sertifikalar bilirkişi kurullarınca kabul edilmemektedir. En az 24 saatlik eğitim almanızda yararınıza olacaktır.


Reklam


Aktüerya Nitelikli Hesaplamalar Eğitimini Alan Kişiler Bilirkişi Başvurusunu Yaparken Uzmanlık Alanlarını Nasıl Seçmelidir?

65.01 AKTÜERYA (İŞ GÖREMEZLİK /DESTEKTEN YOKSUN KALMA) ” bilirkişi başvurusu yaparken seçebilirler. Örneğin avukatsınız bilirkişilik için başvuru yapacaksınız ve Aktüerya Nitelikli Hesaplamalar eğitiminiz ve İş Hukuku Eğitiminiz var seçebileceğiniz alt uzmanlık alanları ( 65.01 AKTÜERYA (İŞ GÖREMEZLİK /DESTEKTEN YOKSUN KALMA) ve 65.02 İŞ MEVZUATINDAN KAYNAKLI NİTELİKLİ HESAPLAMALAR ) olacaktır. Bilirkişilik Kurulları kurulduğundan beri en çok tercih edilen en gözde alt uzmanlıklardan bir tanesi 65.01 Aktüeryadır.

Aktüerya Hukuku ve Bilirkişilik Eğitimi Sertifika Programına Kimler Katılabilir?

Avukatlar, Hakimler, İş Müfettişleri ve Uzmanları, Yeminli Mali Müşavirler, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler, İş Güvenliği Uzmanları ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve diğer bölüm lisans mezunları programa katılabilmektedir.

Aktüerya Hukuku ve Bilirkişilik Eğitimi Sertifika Programı Ücretleri Ne Kadar?

Ücretler eğitim kurumlarına göre değişiklik göstermekle birlikte 1200,00 TL ile 2000,00 TL arasında değişiklik göstermektedir. Baroda kayıtlı avukatlara %50 ye varan indirimler yapılabilmektedir.

aktüer kimdir
Uzmanlık Alanı Nedir?

Aktüerya Hukuku ve Bilirkişilik Eğitimi Sertifika Programının Amacı Nedir?

Aktüerya Bilirkişilik Eğitimi ile amaçlanan sorumluluk hukuku kapsamında ortaya çıkan tazminatın belirlenmesi ve hesaplanmasına ilişkin sorunların incelenmesi, özellikle tazminat hukuku ile ilgili bilirkişilik faaliyetinde bulunacak kişilere gerekli olan bilgi ve becerilerin kazandırılmasıdır. 

Bilirkişilikte Uzaktan Eğitim Kabul Ediliyor Mu?

Bilirkişi Kurulları uzaktan eğitim sonucu alınan sertifikaları kesinlikle kabul etmemektedir. Bu sebeple ne temel eğitim sertifikasını ne de diğer eğitim sertifikalarını uzaktan eğitim yoluyla almayınız. 

Yapılan Bilirkişi Başvurularında Aktüerya Alt Uzmanlık Alanına Kimler Kabul Edilecek?

2018 Yılı Bilirkişi Başvuru İlanındaki ( Buraya Tıklayarak Ulaşabilirsiniz.) Ek-2 de 66 sayfada (5- Alt uzmanlık alanlarında yer alan “Aktüerya” uzmanlık alanında bilirkişiliğe başvuru için, üniversitelerin ilgili fakülte ve yüksekokullarının “Aktüerya Bilimleri” veya “Aktüerya ve Risk Yönetimi” bölümlerinden lisans eğitimi almış olmak, ) şeklinde bir açıklama bulunmaktadır

Aldığımız bilgilere göre Aktüerya Bilimleri veya Aktüerya ve Risk Yönetimi bölümü mezunları Aktüerya alanına kabul ediliyor.

Aktüerya Bilimleri -Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümünde Nasıl Okuyabilirim?

Üniversite sınavlarına girerek YGS-1, MF-1 ve TM-1 puan türlerinden gerekli olan başarıyı sağlayarak bu bölümü kazanarak okuyabilirsiniz.


Reklam


Aktüerya Bilirkişi Olmanın Şartları (Bilirkişilik Kanunu’na göre)

 • A) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • b) Başvuru tarihinde fiil ehliyetine sahip olması
 • c) En az ilkokul mezunu olması
 • d) Başvuru tarihinde 18 yaşını tamamlamış olması
 • e) Affa uğramış ya da ertelenmiş olsalar bile Devlete ve adliyeye karşı işlenen suçlar, 12/04/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunun da yer alan suçlar ile basit ve nitelikli zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas veya kaçakçılık, resmi ihale ve alım satımlara fesat karıştırma suçlarından hükümlü olması veya hakkında hükmün açıklanmasını geri bırakılmasına karar verilmemiş olması
 • f) Disiplin yönünden meslekten ya da memuriyetten çıkarılmamış veya sanat icrasından yasaklanmamış olması
 • g) Komisyonun bağlı bulunduğu il çevresinde oturması veya bir mesleki faaliyeti icra etmesi
 • h) Başka bir komisyonun listesinde kayıtlı olmaması

65.01 Aktüerya Alt Uzmanlık Alanına Başvuru Yapanlarda Aranılan Nitelikler

Aktüerya alt uzmanlık alanında bilirkişi olmak için Bilirkişi Daire Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu aranan niteliklerin bilirkişi adayları tarafından karşılanması gerekmektedir. Bu aranan nitelikler aşağıdaki resimde gösterilmiştir. 

aktüer bilirkişilik yapmak isteyenlerde aranan nitelikler

“Üniversitelerin ön lisans veya lisans (hukuk öğrenimi görmüş kişiler dahil) eğitimi veren bölümlerinden mezun olmak ve başvuruda bulunduğu nitelikli hesaplama uzmanlık alanında en az beş yıl süreyle mesleki faaliyette bulunduğunu veya bilirkişilik yaptığını belgelemek ve başvuruda bulunulan alt uzmanlık alanında en az 24 saatlik eğitim almış olmak”

“Aktüerya” alt uzmanlık alanında üniversitelerin ilgili fakülte ve yüksekokullarının aktüerya bilimleri veya aktüerya ve risk yönetimibölümlerinden lisans veya lisansüstüeğitim almış olanlar”

2020 Aktüerya Bilirkişi Sayıları İhtiyacı Karşılayabilecek Mi?

Aktüerlere giden dosya sayısı her geçen gün artmakta ve aktüerlerin bilirkişilikte hatrı sayılır paralar kazandığı duyuldukta eğitim alanların ve bilirkişiliğe başvuranların sayısı gitgide artmaktadır. 2020 yılında da bu uzmanlık alanında bilirkişi alınırsa Adalet Bakanlığının Bilirkişi İhtiyacı karşılanacaktır. Aktüer bilirkişilerin değeri 2019 yılında oldukça armış ve Aktüerya bölümü değerine değer katmıştır. Bu alanda çok fazla dosya alan bilirkişilerin yılda 750.000,00 TL ye varan ücretler kazandığı söylenmektedir.

Aktüerya bilirkişileri e-tebligat kullanmalı mı?

 

Yorumlar: 10

 1. Nebahat Nalan Ekren dedi ki:

  Hukuk ve istatistik bölümü mezunuyum. 5 yıllık mesleki tecrübem yok. Hesap bilirkişiliği için direkt başvurabilir miyim?

  • aliemirhan dedi ki:

   5 Yıllık Mesleki Deneyim Bilirkişi olma şartıdır. Hangi uzmanlık alanında başvuru yapacaksanız o alanda 5 yıl fiilen çalışmış olmanız gerekmektedir. Sigortalı avukat olarak 5 yıl çalıştıktan sonra 24 saatlik aktüerya eğitimi aldığınız taktirde bilirkişilik yapabilirsiniz.

 2. Hilal dedi ki:

  Merhabalar, ben mühendislik Fakültesi mezunuyum. 3 yıldır devlet memuruyum. İş sağlığı ve güvenliği sertifikam var ancak ben çalıştıgım kurumda bu ünvanda çalışmıyorum, mühendis olarak çalışıyorum. Aktüerya bilirkişi olmak için ne yapmalıyım?

 3. Aydan dedi ki:

  Merhabalar eski bankacıyim.
  4 yildir bilirkisilik yapıyorum.
  Aktuerya bilirkişisi olabilir miyim?

 4. Kemal dedi ki:

  Merhaba, mezuniyetlerim; İstatistik lisans, Sigortacılık ve Risk Yönetimi yüksek lisans, İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek lisans mezunuyum. Hangi bilirkişiliklere müracaat edebilirim?

  • bilirman dedi ki:

   Öncelikle 5 yıl deneyim şartına bakmalısınız.
   Şöyle ki 5 yıl mesleki deneyiminiz olmak zorunda.
   Buna ilişkin daha önce hazırladığımız http://bilenol.com/bilirkisilikte-5-yil-mesleki-deneyim/
   Adlı sayfayı dikkatli bir şekilde okumalısınız. Bu sayfada tüm sorularınızın cevapları bulunmaktadır. Müracaat hepsine başvuru yapabilirsiniz herhangi bir kısıtlama yoktur. Ancak şartları taşımadığınız başvurular reddedilir. Şartları taşıdıklarınız kabul edilir. Ayrıca aranan şartlar düzenleniyor tam ilan metni çıktığında durumunuzu ayrıntılı ele alalım.

 5. Aysel dedi ki:

  Merhaba, iibf mezunuyum ve ptt’de 5 yıldan fazla tecrubem var. Aktuerya bilirkisiligine basvurabilir miyim, ya da hangi alanda basvurabilirim?

  • bilirman dedi ki:

   Şartlar değiştiğinden kesin birşey söylemek doğru olmaz. Aktüerya alanında bilirkişiler 2017 ve 2018 yılında genelde avukatlar, akademisyenler bazı yerlerde mutemetler arasından 24 saatlik aktüerya eğitimi alanlar arasından alınmaktaydı. 2021 yılında şartlar değişir mi bilinmez yeni ilan çıktığında durumunuzu bilirkişi kurulundan aldığımız bilgiler doğrultusunda yeniden cevaplandıralım.

Yorumunuzu ekleyin