Hukukçu Bilirkişilik Kalktı Mı?

Bilirkişilik hakkında her şey

Hukukçu Bilirkişilik Kalktı Mı?


ReklamReklam


Avukat Bilirkişi Bilirkişilik Bölge Kurulları kurulmadan önce hukukçu bilirkişi adıyla adliyelerde görev yapmaktaydı. Ancak bilirkişi kurulları kurulduktan sonra bilirkişilerin kalitesi arttı ve bilirkişiler daha denetlenebilir duruma getirildi. Bilirkişi alımında da 5 yıllık deneyim, temel eğitim sertifikası vs şartlar getirildi ve bu şartları taşımayanlar bilirkişilik yapamaz duruma getirildi.

HUMK.m.275 uyarınca, ancak, “çözümü özel veya teknik bir bilgiyi gerektiren hallerde” bilirkişi görevlendirilebilir.

“hakimlik mesleğinin gerektirdiği genel ve hukuki bilgi ile çözümlenmesi mümkün olan konularda” bilirkişiye başvurulamaz.

Daha açık bir ifade ile Hakim ve savcılar hukuki bilgi sahibi oldukları için hukukçu bilirkişiye görevlerini deviredemezler. Görevlerini devredemedikleri gibi bu sebeplerle hukukçu bilirkişiyi görevlendirilemez.

Avukat bilirkişilik görevini nasıl yapabilir?

2018 yılında bilirkişi kurulları tarafından yayımlanan ” BİLİRKİŞİLİĞE KABULE VE BİLİRKİŞİLİK BAŞVURU USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN DUYURU ” isimli ilanı dikkate aldık.

İlanın ekinde sunulan Ek-2 isimli belgeyi detaylı olarak ele aldığımızda avukatların bilirkişi olması için aranan nitelikler aşağıdaki resimdedir.

hukukçu bilirkişi, avukatlar nasıl bilirkişi olabilir

Sadeleştirecek olursak bir avukatın bilirkişi olabilmesi için öncelikle bilirkişilik yapmak istediği alt uzmanlık alanında 24 saatlik eğitim alması gerekmektedir.

24 saatlik eğitimler kesinlikle uzaktan eğitim olmamalıdır. Pandemi sonrası uzaktan eğitim belki geçerli kabul edilebilir.

Nitelikli Hesaplamaların Alt Uzmanlık Alanlarında Alınabilecek Eğitimlere Ait Sertifikayı Nereden Alabilirim?

  1. Türavak ( Burayı tıklayarak web sitesini yeni sekmede açabilirsiniz.) Türavak’ı ilk sıraya koymamızın sebebi Türavak Avukatlara ve Avukat Stajyerlerine daha uygun fiyattan bu eğitimleri vermektedir.
  2. Bedam ( Burayı tıklayarak web sitesini yeni sekmede açabilirsiniz.)
  3. Okan Üniversitesi ( Burayı tıklayarak web sitesini yeni sekmede açabilirsiniz.)
  4. Sakarya Üniversitesi ( Burayı tıklayarak web sitesini yeni sekmede açabilirsiniz.)

Avukatların bilirkişilik yapması İçin alması gereken 24 saatlik sertifika örneklerine aşağıdaki galeriden bakabilirsiniz.

  • Bilirkişi olmak isteyen avukat 5 yıllık deneyime sahip olmalıdır. Yani 1825 günden daha fazla gün (sigorta pirimi meslek kodu avukat olarak yatırılmış olmak) avukatlık yapmış olmalıdır. Avukatlık stajı 5 yıllık deneyime dahil edilmez. Kamuda 5 yılını dolduran avukatlar da bilirkişilik yapabilirler.
  • 24 saatlik eğitim sertifikasını alan 5 yıllık mesleki deneyimi olan avukatlar bilirkişilik yapabilirler.
  • Avukatların Bilirkişilik Yapabileceği alt uzmanlık alanlarına aşağıdaki resimden ulaşabilirsiniz.


ReklamReklam


Avukatların bilirkişilik yapabileceği uzmanlık alanları

Avukatlar yukarıdaki 16 adet alt uzmanlık alanının tamamında da bilirkişilik yapabildikleri gibi 1 tanesinde de bilirkişilik yapabilirler. Bu alt uzmanlık alanlarında 24 saatlik eğitim veren popüler eğitim kurumları TÜRAVAK, BEDAM, OKAN Üniversitesi’dir.

Not : Avukatlar baro tarafından verilmiş olan e-imzaları kullanarak bilirkişilik portal üzerinden bilirkişi başvurusu yapabilmektedirler. Bu yüzden yeniden e-imza almalarına da gerek yoktur.

Bilirkişi Listesindeki Uzmanlık Alanına Yeni Alt Uzmanlık Ekletme İşlemini Öğrenmek İçin Tıklayın 

Avukat Olup Bilirkişi Olmak İçin Yapılması Gerekenleri Öğrenmek İçin Tıklayın

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin