Bilirkişi Başvuru Sonuçları

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
bilirkişilik başvuru sonucu

Bilirkişi Başvuru Sonuçları


ReklamReklam


En son 2018 yılında kasım ayında bilirkişi ilanı yayımlandı ve bilirkişi başvuruları alındı. Bu tarihten sonra bilirkişi başvurusu alınmadı. 2018 yılında bilirkişi başvuru sonuçları için nasıl karar verildi, başvuru sonrası hangi süreçler yaşanmıştı bunları ayrıntılı bir şekilde sizlerle paylaşacağız.

Bilirkişi başvuruları 2018 yılında sadece Bilirkişi Portal üzerinden alındı. Bilirkişi Başvurusunu Posta yada Adliye  yoluyla gönderenlerin ve başvuru tarihleri bittikten sonra gönderenlerin başvurusu geçersiz sayıldı.

Bilirkişi Portal Üzerinden Başvurular Nasıl Yapılıyor?

Bilirkişi Portal bir web sitesidir. Bilirkişi Portala e-imzası veya mobil imzası olanlar giriş yaparak gereken formları doldurup başvuru evraklarını da bu web siteye ( Bilirkişi Portal) yükleyerek başvurular yapıldı.Detaylı anlatım için burayı tıklayabilirsiniz.

Bilirkişi Başvurularını Kim Değerlendiriyor?

Bilirkişi Portal Üzerinden başvuru yaparken karşınıza “hangi bilirkişilik bölge kuruluna başvurmak isteyorsanız seçin” diye bir seçenek çıkıyor ve bir kereye mahsus bunu seçerek ilerleyebiliyorsunuz. Bu seçmiş olduğunuz bilirkişi kuruluna da yapmış olduğunuz başvuru sistem üzerinden eşzamanlı olarak düşüyor. Not: Bir kişi sadece tek bilirkişi kuruluna bilirkişi olmak için başvurabilir.

Seçmiş olduğunuz bilirkişilik bölge kurulu da başvurunuzu değerlendirmeye alıyor.  Ülkemizde şuan da 15 tane bilirkişi bölge kurulu bulunmaktadır. Ayrıca Bulunduğunuz il hangi bilirkişi kuruluna bağlıysa oraya başvuru yapabilirsiniz.

Bilirkişi Başvuruları Nasıl Değerlendiriliyor?

Bilirkişi başvuru sonuçları (nasıl değerlendirildiğini) kafaların karışmaması için üç aşamaya bölüyoruz.

 • 1.Aşama: başvuru evraklarında eksiklik var mı yok mu kontrol aşaması

      Bilirkişi adayının bilirkişi portal üzerinden başvuru yaparken gönderdiği başvuru formu ve diğer başvuru evraklarının tümünün fiziki olarak çıktısını alır. Bilirkişi kurulu almış olduğu bu çıktıları bir dosyada toplayarak başvuru dosyası oluşturmuş olur. Daha sonra bilirkişi kurulu başvuru dosyasında herhangi bir eksiklik olup olmadığını kontrol eder. Eğer başvuru dosyasında bilirkişi kurulu herhangi bir eksik evrak tespit ederse bunu web sitesinde duyurur. 

 • İstanbul Bilirkişi Kurulunun 2018 yılında başvuru belgelerinde eksiklik olanlara ilişkin duyurusuna burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • Ankara Bilirkişi Kurulunun 2018 yılında başvuru belgelerinde eksiklik olanlara ilişkin duyurusuna burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 • İzmir Bilirkişi Kurulunun 2018 yılında başvuru belgelerinde eksiklik olanlara ilişkin duyurusuna burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.  

          Yukarıdaki gibi Web sitesinde yapılan duyurular ” Tebliğ mahiyetinde ilanen duyuruluryani tüm bilirkişilere tebliğ edilmiş sayılır bilirkişiler ben duymadım bilmiyordum diyemezler. Bilirkişi başvurusu yapan adaylar bilirkişi kurulu web sitelerini iyi takip etmeli ve süreci eksiksiz olarak sonlandırmaya çalışmalıdır.

 • 2.Aşama: başvuru dosyasında herhangi bir eksiklik olmayanların değerlendirilmesi aşaması

          Bu aşamada başvuru dosyasındaki evraklar detaylı bir şekilde incelenmeye başlanılır.

 • Bilirkişinin tercih ettiği uzmanlık alanına ilişkin lisans/önlisans/ Yüksek Lisans diploması var mı yok mu kontrol edilir.
 • Bilirkişi kamu görevlisi mi özel sektör çalışanı mı. Eğer özel sektörde çalışıyorsa SGK hizmet dökümü var mı? SGK hizmet dökümü varsa 5 yıl çalışmış mı? ve SGK hizmet dökümünde meslek kodu ile talep edilen uzmanlık alanı örtüşüyor mu? Kamu görevlisi ise işyerinden yazı almış mı ve aldığı yazıda 5 yıllık deneyim şartı sağlanıyor mu? Tüm bunlar kontrol edilir.
 • Bilirkişi temel eğitim sertifikası var mı? Temel eğitim sertifikası ne zaman ve nereden alınmış? bunlara bakılır. Temel eğitim sertifikası Bilirkişilik Daire Başkanlığı’nın izin verdiği eğitim kuruluşundan mı alınmış? Evrak gerçek mi? Kontrol edilir.
 • Meslekten yasaklı olmadığına dair yazı kontrol edilir.
 • 3.Aşama: Bilirkişi Kurulu Heyetinin İnceleme ve Karar Aşaması

          Bu aşamada Bilirkişi Kurulu Başkanı ve üyeleri başvuru dosyasını incelemeye alır. Bilirkişi başvuru sonuçları için tek kişi karar vermez. Bilirkişi kurulu heyet olarak karar vermektedir.

6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasındaki “Bölge kurulu karar verirken sicile kayıt bakımından öncelikle başvuranın 10 uncu maddedeki şartları taşıyıp taşımadığını değerlendirir ve şartları taşıyanlar arasından başvuranın mesleki tecrübesini, katıldığı meslek içi eğitimleri veya uzmanlığı gösteren belgeleri dikkate alarak en liyakatli olanları seçer.” hükmü uyarınca başvuranlar arasından liyakatli olanların belirlenmesinde;

 • Uluslararası düzeyde akredite olmuş örgün eğitim yapan gayrimenkul geliştirme ve yönetimi anabilim dalından yüksek lisans ya da doktora mezunu olmak,
 • Uygulamalı bilimler fakülteleri gayrimenkul geliştirme ve yönetimi bölümü lisans programından mezun olmak,
 • Kamulaştırma veya gayrimenkul geliştirme ve yönetimi alanlarında yüksek lisans ya da doktora yapmış olmak,
 • Uygulamalı bilimler fakülteleri gayrimenkul geliştirme ve yönetimi bölümü lisans programından mezun olmak,
 • İlgili fakültelerin varsa alt uzmanlık alanı kapsamındaki uzmanlıklara uygun bölümünden mezun olmak,
 • Başvuruda bulunduğu alt uzmanlık alanlarında yüksek lisans veya doktora yapmış olmak
 • Uzmanlık alanı kapsamındaki alt uzmanlık alanlarında mesleki gelişim faaliyetleri, meslek içi eğitimleri, mesleki ve akademik çalışmaları ile mesleki başarıları bulunanlar, dikkate alınarak değerlendirme yapılır.

 


ReklamReklam


Bilirkişi Başvuruları Hakkında Verilen Kararlar

Bilirkişi Kurulu Heyeti yukarıdaki kiriterlere göre değerlendirip bilirkişi başvuru sonuçları için karar verir. Bilirkişi adayının başvurusunun kabul edilmesine yada başvurusunun reddedilmesine karar verir.

Bilirkişi Kurulu bilirkişilik başvurusu kabul edilenleri ve reddedilenleri web sitesinde duyurur. Bu duyurularda başvurusu kabul edilenlerin hangi tarih aralığında ve nerede yemin edeceği de bilirkişilere web sitesinden duyurulur.

Başvurusu red edilenlerin hangi sebeple başvuruları reddedildiği de web sitesinde duyurulur. Başvurusu reddedilenlere “genelde 30 günlük” itiraz süresi verilmektedir. Bu sürede bilirkişilik başvurusunun reddine itiraz edebilirsiniz. 

 

bilirkişi başvuru sonucu reddedilen ne yapmalı
Bu sayfa hazırlanma aşamasındadır.

 

Yorumlar: 2

 1. mutlu baydemir dedi ki:

  nasıl hesaplama yapılıyor sgk dökümünde mutlaka muhasebe meslek elemanı mı yazmasımı gerekiyor yoksa muhasebeci yazsa veya hiç yazmasa sayılıyor mu lütfen cvp

  • bilirman dedi ki:

   sgk hizmet dökümünde meslek kodları var orası inceleniyor. Meslek kodu atıyorum tekniker olarak yatmışsa muhasebeci olarak bilirkişi olamazsınız.

   http://bilenol.com/bilirkisilikte-temel-ve-alt-uzmanlik-alanlari-listesi/ linkini tıklayın önce temel ve alt uzmanlık alanınızı belirleyin (ek-1) isimli belge aracılığıyla daha sonra bu temel ve alt uzmanlık alanından aranan nitelikleri ek-2 isimli belgeden kontrol edin.
   Ayrıca 2021 de yeni alım şartları netleştikten sonra konuşmak en mantıklısıdır. Çünkü 2021 de bilirkişi kurullarının ihtiyacı kadar bilirkişi alma durumları ve bilirkişide aranan niteliklerde değişiklikler olabilir.

   5 yıllık deneyim hakkında ayrıntılı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   http://bilenol.com/bilirkisilikte-5-yil-mesleki-deneyim/

Yorumunuzu ekleyin