Başvuru Evrakları

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Başvuru Evrakları


ReklamReklam


Bilirkişi Portal Üzerinden bilirkişilik başvurusu yaparken bazı evraklar istenilmektedir. İstenen bu evraklara başvuru evrakları denilmektedir. Bu başvuru evraklarının tamamı bilirkişi olmak isteyen tarafından temin edilip bilirkişi portal’a yüklenmelidir.

Bilirkişi Başvurusunda İstenen Belgeler

Bilirkişi Başvuru Formu. Bu form 2018 yılında bilirkişi başvurularında bilirkişi portal’a başvuru yaparken girilen verilerden yararlanılarak otomatik olarak oluşturulmaktadır. Başvuru formu dolu olarak bilirkişi portal’dan indirilebilmektedir. Bu başvuru formu portal üzerinden indirilip e-imza veya mobil imza ile imzalanıp daha sonra bilirkişi portal’a geri yüklenmesi gerekmektedir. Bilirkişi Portal’a nasıl evrak yükleneceğini de videolu ve resimli olarak ilerleyen günlerde anlatacağız. Aşağıda görmeniz ve fikir sahibi olmanız için yüklenmiştir.

Nüfus Cüzdanı Fotokopisi veya Ehliyet fotokopisi.

Adli sicil belgesi. Adli sicil belgesini adliyelerden adli sicil bürolarından alabilirsiniz. Ayrıca e devlet üzerinden alınmış olan adli sicil belgeleri de kabul edilmektedir. E devlet üzerinden adli sicil belgesi almak için burayı tıklayınız.

adli sicil belgesi örneği
Adli Sicil Belgesi

➔ İkametgah yada adres beyanı.İkametgah nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi e devlet üzerinden alınan ikametgah belgesi de kabul edilmektedir. E devlet üzerinden ikametgah almak için burayı tıklayınız.

ikametgah veya adres beyanı
İkametgah

Uzmanlık alanı gösteren diploma (lisans diploması, önlisans diploması, spk lisansı, geçici mezuniyet belgesi yüksek lisans veya doktora diploması, kurs bitirme belgesi, ustalık belgesi açıklamalarında buraya bakın.

Bilirkişilik temel eğitimi sertifikası. Sertifika Nereden ve Nasıl Alınır? Sertifikanın ücreti nedir? vs tüm bilgilere burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

temel bilirkişilik eğitimi sertifikası
Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikası

Banka İBAN numarası. Hesabınızın olduğunu bankaya başvurarak İBAN gösterir belge istiyorum denildiğinde banka personelleri düzenlenerek verebilmektedir. Atm veya internet bankacılığı aracılığıyla da öğrenilebilmektedir.

Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalıştığını gösterir belge. Kısaca 5 yıl deneyime sahip olduğunuza dair belge örneklerine ve detaylı bilgilere Buraya Tıklayarak ​ulaşabilirsiniz. Aşağıda 5 yıllık deneyimi gösteren Sgk hizmet dökümü örneğini görebilirsiniz.

5 yıllık deneyimi gösterir belge
Sgk Hizmet Dökümü Belgesi E devlet Çıktısı

Bilirkişi Portal’a bilirkişiye ait fotoğraf yüklenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bir adet fotoğraf taranarak yada cep telefonu ile çekilerek hazır edilmelidir. Bu fotoğrafın nasıl yükleneceğini detaylı olarak ilerleyen zamanlarda anlatacağız.


Reklam


Görev belgesi veya mesleki faaliyetten veya sanat icrasından geçici ya da sürekli olarak yasaklı olmadığına dair kayıtlı olduğu meslek kuruluşu veya çalıştığı kurum ya da kuruluştan alacağı belge.

oda kayıt belgesi bilirkişilik
Hem Meslekten Geçici veya sürekli yasaklı olmadığına dair yazı hemde oda kayıt belgesi

Bilirkişi başvurusu yaparken istenilen başvuru evrakları arasında en çok karıştırılan bu belgedir. Bu belgeyi hem özel sektörde hemde kamuda çalışanlar almak zorundadır. Yasaklılık evraklarını sunmayanların başvuruları eksik evrak nedeniyle red edilmektedir.

  • Kamu görevlisi olanlar çalıştıkları iş yerlerinde yetkili amirlerinden bu yazıyı talep edip alabilirler.
  • Özel Sektörde çalışanlar veya serbest çalışanlar ise yukarıdaki resimdeki belgeyi alıp başvuru evraklarına eklemelidirler.

Mesleğini icra edebilmek için herhangi bir meslek kuruluşuna kayıtlı olmak zorunda olanlar için, meslek kuruluşuna üye olduğuna dair son altı ay içerisinde alınmış oda faaliyet belgesi veya oda kayıt belgesi. Bu belgeye ilişkin örneği görmek için tıklayın.

bilirkişilik faaliyet belgesi
Faaliyet Belgesi

Yukarıda belirtilen bilgiler 2018 Yılı Bilirkişi başvurusu yapanlardan istenilen belgelerdir. 2018 yılı Bilirkişi alım ilan metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu belgelere ilişkin yukarıdaki detaylı anlatımlar siz bilirkişilerin git gel yapmaması, yada yanlış veya gereksiz belgelerle başvuru yapılıp bilirkişi başvurusunun red olmaması için detaylıca anlatılmıştır.

Not: Bilirkişi başvurusu yaparken sisteme istenilen belgeleri eksik yükleyen kişiler olursa bunları bilirkişi kurulu web sitesinde duyurmaktadır. Belgelerini eksik yükleyenler için Bilirkişi kurulu 15 gün süre vermektedir. Eğer 15 gün içerisinde de bu eksik olan belgeler bilirkişi portal’a yüklenmez ise bilirkişi başvurunuz kabul edilmez.

Yukarıda belirtilen başvuru evrakları tam olanlar Bilirkişi Portal‘a bu evrakları nasıl yükleyecekler bunu burayı tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

Yorumlar: 2

  1. M. Kemal Çağlar dedi ki:

    Teşekkür ederiz

  2. M. Kemal Çağlar dedi ki:

    Teşekkür ederim

Yorumunuzu ekleyin