Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme

Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme


ReklamReklam


Bilirkişi Portal veya Bilirkişi Uyap oluşturulduktan sonra her geçen gün geliştirilmektedir. Bu gelişmelerden en güzeli ve pandemi döneminde en çok işe yarayacak olan faydası ise Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme özelliğidir. Bilirkişi Portaldan rapor gönderebildiğiniz gibi mahkemenin dosyasındaki tüm taranmış belgeleri de görebilirsiniz. Aşağıda hem rapor gönderme hem de dosyayı görüntüleme nasıl yapılıyor ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Bilirkişi ister evden ister işten internet ve gerekli programların olduğu bir bilgisayar vasıtası ile mahkemeye anında bilirkişi raporu sunabilmektedir. 

Bilirkişi Raporunu Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme İşlemi Güvenli Mi?

Evet son derece güvenlidir. Hatta mahkemeye gidip raporu bizzat teslim etmekten çok daha güvenlidir. Ayrıca bilirkişiye birçok yarar da sağlamaktadır.

Bilirkişiye sağladığı yararları

 • Bilirkişi mahkemeye gitmediği için hem ulaşım masrafından kurtulacaktır. Ayrıca covid-19 salgınından da uzakta  kalmış olacaktır. 
 • Bilirkişi Portal üzerinden gönderilen rapor mahkeme dosyasına otomatik olarak bilirkişi raporu olarak kaydolacaktır. Bilirkişi raporu mahkemeye güvenli şekilde ulaşmış olacaktır. Böylece mahkeme dosyası bilirkişi üzerinden düşmüş olacak ve yeni mahkeme dosyası alması mümkün olacaktır. Mahkemeye bilirkişinin bizzat giderek teslim ettiği raporlar bazen kaybolabilmekte, yanlış dosyaya kaydedilebilme ve mahkemedeki görevli memurlar bilirkişi raporunu “muhabere evrakı “, “diğer evrak” vs adlar ile kaydedebilmektedir. Muhabere evrakı adı altında kaydedildiğinde ise Uyap bilirkişiyi raporunu teslim etmedi olarak algılamakta ve bilirkişiye yeni dosya verilmesini engellemektedir. Bir başka sonucu ise bilirkişinin performansını düşürmekte ve bilirkişi raporunu geç teslim ettiği bilgisi bilirkişi kurulları ekranlarından gözükmektedir. Bilirkişi kurulu da resen inceleme başlattığı takdirde bilirkişi raporunu geciktirdiğine kanaat getirmesine sebep olabilir.
 • Bilirkişi portal üzerinden iş listesinden hangi dosyalardan bilirkişi raporunu sunup sunmadığını mahkemeye gitmeden veya telefon etmeden rahatlıkla görebilmektedir.
 • Mahkeme dosyasını bilirkişi portal üzerinden inceleyerek mahkeme dosyasının aslını/suretini almasına gerek kalmadan rapor sunabilirler. Ayrıca mahkemenin dosyasını kayıp etme olasılıkları da ortadan kalkmış olacaktır.
 • Bilirkişi raporunu daha erken ve doğru şekilde teslim ettiğinden bilirkişi performans değerlendirmesinde sorun yaşamayacaktır.

Not: Bilirkişiler en çok bilirkişi raporunu geç teslim ettiği için şikayet edilmektedir. Bilirkişi raporunu geç teslim ettiği mahkeme dosyasından  kolaylıkla anlaşıldığından ceza verilmesi de oldukça kolaydır. Ayrıca mahkeme dosyasının aslının kaybolması da bilirkişinin şikayet edilmesine sebep olabilmektedir. Bilirkişiler bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için bilirkişi portalı ( Bilirkişi UYAP) kullanmalarını tavsiye ediyoruz.


Reklam


Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Bilgisayarınızdan Bilirkişi Portal ( Bilirkişi UYAP) üzerinden bilirkişi raporunu gönderebilmeniz için öncelikle internetin bağlı olduğu bir bilgisayara, E-imza/Mobil İmzaya ve bu bilgisayarda yüklü bazı yazılımların bulunması gerekmektedir.

Bilgisayarınızda bulunması gereken programların adları 

 • Google Crome veya Mozilla
 • Java 8 ve daha yeni versiyonları
 • Uyap Döküman Editörü
 • Kullandığınız e-imzanın çalışması için gerekli program.

Gereken Programları kolayca indirip kurulum nasıl yapılır detaylı öğrenmek için tıkla 

Bilgisayarımıza Gerekli Programları Yükledikten Sonra Yapmamız Gerekenler Nelerdir?

Artık gerekli donanım ve yazılımlar tamam olduğuna göre bir sonraki adıma geçebiliriz. Öncelikle artık raporlarımızı bilirkişi portal üzerinden göndereceğimiz için Uyap Döküman Editörü Programına geçebiliriz. Microsoft Word veya benzer metin programları ile aynı görevi yapması için Uyap Döküman Editörü Programı Adalet Bakanlığınca hazırlatılmıştır. Bu program tamamen yerli ve ücretsiz olarak herkesin kullanımına açıktır. Uyap Döküman Editörü wordden daha kullanışlı ve oldukça hızlı çalışmaktadır. word programıyla arasında neredeyse hiçbir farklılık bulunmamaktadır. Uyap döküman editörü kullanımı oldukça kolaydır. Uyap döküman editörü programı windows ve ios ile uyumlu versiyonları da bulunmaktadır.Uyap Döküman Editörü ile oluşturulan dosyaların formatı “.udf” olmaktadır. 

1.ADIM

Uyap Döküman Editöründe yeni bir boş udf sayfası açıp daha önceki wordden yazmış olduğunuz bilirkişi raporu şablonunu kopyalayarak uyap döküman editörü programında açtığımız boş udf sayfasına yapıştırarak üzerinde gereken düzenlemeleri yapalım. Uyap Editör Üzerinden düzenlemesini ve kontrolünü yaptığımız udf sayfasını e-imza/ Mobil İmza ile imzalanır.( F7 İmzalama kısayoludur) İmzaladığımız bilirkişi raporunu bilgisayarımızın masaüstüne kaydediyoruz. Kaydettiğimiz bu bilirkişi raporunun adı 2020/158İstanbulAsliyeHukuk.udf olsun.

2.ADIM

UYAP Bilirkişi  Portall a giriş yapılır.

Uyap Bilirkişi Portalda Soldaki Menüden İş Listesi Tıklanır.

Aşağıdaki resimde ekran görüntüsünü görebilirsiniz.

3.ADIM

Resimde okla işaretli olarak gösterilen teslim tutanağını  indir butonu tıklanır ve ilgili belgeyi bilgisayara indirilir. İndirilen bu teslim tutanağı e imza ile imzalanır ve bu belge teslim tutanağı indir butonu hemen yanında açılan teslim tutanağı yükle butonu tıklanarak E-imza ile imzalanmış teslim tutanağı Bilirkişi Portal ekranından kendi dosyasına (“Tutanağı Gönder” linki üzerinden) gönderilir.


Reklam


4.ADIM

Teslim Tutanağı gönderildikten sonra artık sadece teslim tutanağı gönderdiğimiz dosyanın evraklarını görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde de görüleceği üzere teslim tutanağını gönderdikten sonra ” Dosya Görüntüle” düğmesi görünür hale gelmektedir. Dosya Görüntüle düğmesi tıklandığında mahkeme dosyasının içindeki evrakları görebilirsiniz. Dosya Görüntüle düğmesinin yanında “M.Rapor Gönder” Düğmesi ile ise Mahkemeye Bilirkişi Raporunuzu gönderebilirsiniz. 

Bilirkişi Raporunuzu Bilirkişi Portal Üzerinden Göndermeden Önce Yararlı Olacak Bilgiler

 • Uyap Döküman Editörü 

5.ADIM

Mahkemeye rapor gönder dedikten sonra bilgisayarımızdaki konumuna giderek daha önce 2020/158İstanbulAsliyeHukuk.udf adını verip kaydettiğimiz bilirkişi raporunu seçip tamam diyoruz. Daha sonra gönder dedikten sonra bilirkişi raporu mahkeme dosyasına kaydedilmiş olmaktadır.

Not 1: Eğer bilirkişi raporu 2,3,4 veya 5 kişilik heyet halinde hazırlanmış ise; mail ile  hazırladığımız raporu diğer bilirkişilere gönderip onların uyap döküman editöründe açarak imzalanması da sağlanmalıdır.  Daha sonra dosyayı teslim alan bilirkişi tarafından mahkemeye gönderilir.

Not 2: Bazen mahkeme personelleri mahkeme dosyasına gerekli evrakları taramadıkları için dosya görüntüle dediğinizde bazı belgeleri göremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda mahkemeye telefon ederek eksik olan evrakların uyap dosyasına kaydedilmesini talep ederek dosya aslını almadan bilirkişi raporunuzu yazabilirsiniz.

Not 3: İş Listesinde dosyalar sadece mahkeme tarafından UYAP üzerinden görevlendirme yapıldıysa gözükmektedir. Mahkemeler dosyaları bilirkişiye elden verip UYAP üzerinden görevlendirme yapmadığında iş listesinde bu dosyalar gözükmeyebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mahkemeyi arayarak görevlendirmemi UYAP üzerinden yapın demeniz gerekmektedir.


Reklam


İLGİLİ SAYFALAR

 

 

Yorumlar: 6

 1. Sebahattin Güneş dedi ki:

  Uyap üzerinden ilgili dosya paylaşıma açılmadıysa ne yapılmalıdır?

  • bilirman dedi ki:

   Sizi görevlendirmek için arayan mahkemeye telefon ederek uyaptan görevlendirme işleminin yapılmasını isterseniz ve mahkeme ilgili dosyadan sizi görevlendirme yaptığında iş listesinden yukarda anlattığımız adımları inceleyerek dosyanın içerisindeki evrakları görebilirsiniz.

 2. mehmet akif yıldız dedi ki:

  Selamlar.”M.evrak gönder” butonundan sonra masaüstünde kayıtlanan e-imzalı Blirkişi Rapouru ve e imzalı eki yükleyip gönderden sonra “evrak boş olamaz” hata veriyor.Nasıl çözebilirim.Teşekkürler

  • bilirman dedi ki:

   Özetle anlatacak olursam. uyap döküman editörü ile hazırladığınız .udf formatlı bilirkişi raporunu (yani tek bir belge) bilirkişi portala yüklüyoruz. bilirkişi raporunu yükledikten sonra ek evrak ekle diye bir buton aktif oluyor. bu ek ekle butonunu tıklayarak bilirkişi raporunuza ek yapacağınız dökümanı seçip gönder diyorsunuz. Böylelikle rapor ve ekleri gitmiş oluyor. Sizin karşılaştığınız problem aynı anda iki belgeyi seçmenizden kaynaklanıyor. Aynı anda iki dökümanı kaydemezsiniz. Önce bilirkişi raporu daha sonra ek evrak eklenip gönderilecek.

 3. bilenler dedi ki:

  Hocam bende iş listesi vs gibi görünmemeye başladı birkaç gündür. bilirkişi bilgileri – duyurular falan var. nedendir acaba bilginiz varmı.

  • bilirman dedi ki:

   e tebligat adresinizi aktif etmediyseniz bilirkişilik durumunuz pasife alınmış olabilir. Bilirkişi kurulunu arayıp durumunuz aktif mi pasif mi sordurun pasifse e tebligatınızı aktif edin düzelir.

Yorumunuzu ekleyin