Site icon bilenol.com

Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme

Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme

Bilirkişi Raporu Bilirkişi Uyap Üzerinden Nasıl Gönderilir?

Bilirkişi Portal veya Bilirkişi Uyap oluşturulduktan sonra her geçen gün geliştirilmektedir. Bu gelişmelerden en güzeli ve pandemi döneminde en çok işe yarayacak olan faydası ise Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme özelliğidir. Bilirkişi Portaldan rapor gönderebildiğiniz gibi mahkemenin dosyasındaki tüm taranmış belgeleri de görebilirsiniz. Aşağıda hem rapor gönderme hem de dosyayı görüntüleme nasıl yapılıyor ayrıntılı olarak bulabilirsiniz.

Bilirkişi ister evden ister işten internet ve gerekli programların olduğu bir bilgisayar vasıtası ile mahkemeye anında bilirkişi raporu sunabilmektedir. 

Bilirkişi Raporunu Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme İşlemi Güvenli Mi?

Evet son derece güvenlidir. Hatta mahkemeye gidip raporu bizzat teslim etmekten çok daha güvenlidir. Ayrıca bilirkişiye birçok yarar da sağlamaktadır.

Bilirkişiye sağladığı yararları

Not: Bilirkişiler en çok bilirkişi raporunu geç teslim ettiği için şikayet edilmektedir. Bilirkişi raporunu geç teslim ettiği mahkeme dosyasından  kolaylıkla anlaşıldığından ceza verilmesi de oldukça kolaydır. Ayrıca mahkeme dosyasının aslının kaybolması da bilirkişinin şikayet edilmesine sebep olabilmektedir. Bilirkişiler bu tarz sorunlarla karşılaşmamak için bilirkişi portalı ( Bilirkişi UYAP) kullanmalarını tavsiye ediyoruz.

Bilgisayardan Bilirkişi Raporu Gönderme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Bilgisayarınızdan Bilirkişi Portal ( Bilirkişi UYAP) üzerinden bilirkişi raporunu gönderebilmeniz için öncelikle internetin bağlı olduğu bir bilgisayara, E-imza/Mobil İmzaya ve bu bilgisayarda yüklü bazı yazılımların bulunması gerekmektedir.

Bilgisayarınızda bulunması gereken programların adları 

Gereken Programları kolayca indirip kurulum nasıl yapılır detaylı öğrenmek için tıkla 

Bilgisayarımıza Gerekli Programları Yükledikten Sonra Yapmamız Gerekenler Nelerdir?

Artık gerekli donanım ve yazılımlar tamam olduğuna göre bir sonraki adıma geçebiliriz. Öncelikle artık raporlarımızı bilirkişi portal üzerinden göndereceğimiz için Uyap Döküman Editörü Programına geçebiliriz. Microsoft Word veya benzer metin programları ile aynı görevi yapması için Uyap Döküman Editörü Programı Adalet Bakanlığınca hazırlatılmıştır. Bu program tamamen yerli ve ücretsiz olarak herkesin kullanımına açıktır. Uyap Döküman Editörü wordden daha kullanışlı ve oldukça hızlı çalışmaktadır. word programıyla arasında neredeyse hiçbir farklılık bulunmamaktadır. Uyap döküman editörü kullanımı oldukça kolaydır. Uyap döküman editörü programı windows ve ios ile uyumlu versiyonları da bulunmaktadır.Uyap Döküman Editörü ile oluşturulan dosyaların formatı “.udf” olmaktadır. 

1.ADIM

Uyap Döküman Editöründe yeni bir boş udf sayfası açıp daha önceki wordden yazmış olduğunuz bilirkişi raporu şablonunu kopyalayarak uyap döküman editörü programında açtığımız boş udf sayfasına yapıştırarak üzerinde gereken düzenlemeleri yapalım. Uyap Editör Üzerinden düzenlemesini ve kontrolünü yaptığımız udf sayfasını e-imza/ Mobil İmza ile imzalanır.( F7 İmzalama kısayoludur) İmzaladığımız bilirkişi raporunu bilgisayarımızın masaüstüne kaydediyoruz. Kaydettiğimiz bu bilirkişi raporunun adı 2020/158İstanbulAsliyeHukuk.udf olsun.

2.ADIM

UYAP Bilirkişi  Portall a giriş yapılır.

Uyap Bilirkişi Portalda Soldaki Menüden İş Listesi Tıklanır.

Aşağıdaki resimde ekran görüntüsünü görebilirsiniz.

3.ADIM

Resimde okla işaretli olarak gösterilen teslim tutanağını  indir butonu tıklanır ve ilgili belgeyi bilgisayara indirilir. İndirilen bu teslim tutanağı e imza ile imzalanır ve bu belge teslim tutanağı indir butonu hemen yanında açılan teslim tutanağı yükle butonu tıklanarak E-imza ile imzalanmış teslim tutanağı Bilirkişi Portal ekranından kendi dosyasına (“Tutanağı Gönder” linki üzerinden) gönderilir.

4.ADIM

Teslim Tutanağı gönderildikten sonra artık sadece teslim tutanağı gönderdiğimiz dosyanın evraklarını görebilirsiniz. Aşağıdaki resimde de görüleceği üzere teslim tutanağını gönderdikten sonra ” Dosya Görüntüle” düğmesi görünür hale gelmektedir. Dosya Görüntüle düğmesi tıklandığında mahkeme dosyasının içindeki evrakları görebilirsiniz. Dosya Görüntüle düğmesinin yanında “M.Rapor Gönder” Düğmesi ile ise Mahkemeye Bilirkişi Raporunuzu gönderebilirsiniz. 

Bilirkişi Raporunuzu Bilirkişi Portal Üzerinden Göndermeden Önce Yararlı Olacak Bilgiler

5.ADIM

Mahkemeye rapor gönder dedikten sonra bilgisayarımızdaki konumuna giderek daha önce 2020/158İstanbulAsliyeHukuk.udf adını verip kaydettiğimiz bilirkişi raporunu seçip tamam diyoruz. Daha sonra gönder dedikten sonra bilirkişi raporu mahkeme dosyasına kaydedilmiş olmaktadır.

Not 1: Eğer bilirkişi raporu 2,3,4 veya 5 kişilik heyet halinde hazırlanmış ise; mail ile  hazırladığımız raporu diğer bilirkişilere gönderip onların uyap döküman editöründe açarak imzalanması da sağlanmalıdır.  Daha sonra dosyayı teslim alan bilirkişi tarafından mahkemeye gönderilir.

Not 2: Bazen mahkeme personelleri mahkeme dosyasına gerekli evrakları taramadıkları için dosya görüntüle dediğinizde bazı belgeleri göremeyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda mahkemeye telefon ederek eksik olan evrakların uyap dosyasına kaydedilmesini talep ederek dosya aslını almadan bilirkişi raporunuzu yazabilirsiniz.

Not 3: İş Listesinde dosyalar sadece mahkeme tarafından UYAP üzerinden görevlendirme yapıldıysa gözükmektedir. Mahkemeler dosyaları bilirkişiye elden verip UYAP üzerinden görevlendirme yapmadığında iş listesinde bu dosyalar gözükmeyebiliyor. Böyle bir durumla karşılaşırsanız mahkemeyi arayarak görevlendirmemi UYAP üzerinden yapın demeniz gerekmektedir.

İLGİLİ SAYFALAR

 

Exit mobile version