Bilirkişi Adayı

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
  • Bilirkişi olmak isteyenlerin yani bilirkişi adaylarının öğrenmesi gerekenleri bu kategori altında detaylıca anlatacağız.
  • Bir davada çözümü hâkim tarafından bilinmeyen özel ve teknik bilgiyi gerektiren hallerde oy ve görüşüne başvurulan üçüncü kişiye bilirkişi denir.
  • Bilirkişiliği hem özel sektördekiler hemde kamuda çalışanlar yapabilmektedirler. Ancak bazı meslektekiler (Mühendisler, Adli Tıp Uzmanları, Polis Memurları) daha avantajlı durumdadırlar. Çünkü bazı mesleklerde bilirkişiye çok fazla ihtiyaç duyulmakta ve bu bilirkişiler daha fazla para kazanmaktadırlar. Bilirkişi olmak için başvurmadan önce bilirkişi olarak görev alınıp alınamayacağı araştırılmalıdır.

Örneğin Bir İnşaat Mühendisi ile bir Uzay Mühendisini karşılaştıracak olursak İnşaat Mühendisine çok fazla ihtiyaç olurken Uzay Mühendisine belki 3 veya 5 yılda belki ihtiyaç olacaktır. Kim bilirkişilik yapabilir isimli sayfamıza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

hangi meslektekiler bilirkişilik yapabilir öğrenmek için tıklayın.

  Yukarıda kısaca bahsettiğimiz gibi bilirkişiler mahkemenin değişken ihtiyaçlarına göre çağrılmaktadır. Bilirkişiler aylık ücret karşılığı görevlendirilmez yani bilirkişiler dosya başı ücret alırlar. Bilirkişilerin aldıkları ücretleri görevlendiren mahkemenin hakimi belirler. Bilirkişilikte çok para varmış gibi bir duyum üzerine bilirkişilik yapmak için karar vermeyiniz.

Örneğin bir inşaat mühendisi Bölge Adliye Mahkemesinin dosyasından görevlendirilip raporunu sunduğunda kazanabileceği en düşük ücret 465,00 TL dir. Bu İnşaat Mühendisi Bölge Adliye Mahkemesinden ayda 10 tane dosya almış olsun bilirkişiye ödenmesi gereken aylık ücret 4650,00 TL dir. Toplam gelir üzerinden (gelir vergisi 697,50 TL damga vergisi kesintisi 44,08 TL ) düşüldükten sonra 3908,42 TL net ücret bilirkişinin hesabına reddiyat yapılır.

Bilirkişi olmak için Bilirkişilik Bölge Kurulları’na başvuru tarihleri arasında başvuru yapılması gereklidir.

  Bilirkişilik Daire Başkanlığınca belirlenen tarihler arasında bilirkişi alımı ilanı yapılır. İlan Bilirkişilik Daire Başkanlığı, Bilirkişi Kurulları, Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin internet sitesinde yayınlanmak suretiyle gerçekleştirilir.

Bilirkişi Kurullarının Telefon Numaraları ve Adres Bilgileri

  Bilirkişi Portal Üzerinden bilirkişilik başvurusu yaparken bazı evraklar istenilmektedir. İstenen bu evraklara başvuru evrakları denilmektedir. Bu başvuru evraklarının tamamı bilirkişi olmak isteyen tarafından temin edilip bilirkişi portal’a yüklenmelidir.

Bilirkişi Olmak İçin İstenilen Belgeler Başvuru Evrakları 2020

  Bilirkişiliğe kabule ilişkin şartlar arasında en az beş yıl fiilen çalışmış olma şartı bulunmaktadır. Bilirkişi olmak isteyen herkes 5 yıl bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında 5 yıl (1825 gün ) çalışmış olması gerekmektedir. Detaylara aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.

en az beş yıl fiilen çalışmış olmak ne anlatıyor?

  Bilirkişilik yapmak isteyen herkes Bilirkişilik Temel Eğitimi Sertifikası almak zorundadır. Bilirkişilik temel eğitim sertifikası ( nereden-nasıl-ne kadar ücrete- ne kadar sürede ) hakkında detaylı bilgilere aşağıdaki resme tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  Bilirkişi başvuruları sistem üzerinden yani Bilirkişi Portal Sisteminden (web sitesi üzerinden) yapılmaktadır. Bu Portala e-imza veya mobil imza ile giriş yapılabilir. Aşağıdaki resmi tıklayarak e-imza veya mobil imza nedir? nasıl alınır? Hangi imza daha iyi ? tüm bunları öğrenebilirsiniz.

e-imza mı mobil imza mı daha iyi bilirkişilik başvurusu için hangi imzayı almalıyım

  Bilirkişi adayları bilirkişi başvurusu yaparken kesinlikle uzmanlık alanlarını öğrenmelidirler. Bilirkişi Daire Başkanlığı bilirkişilerin uzmanlık alanlarını ve bu uzmanlık alanlarından aranan nitelikleri belirlemiştir. Örneğin bir uzay mühendisi bir ziraat mühendisinin uzmanlık alanında bilirkişilik yapamaz. Bu sebeple bilirkişi adayları bilirkişilik yapacağı Temel ve Alt Uzmanlık Alanlarına karar vermelidir. Karar verdiği uzmanlık alanında aranılan nitelikleri taşıyıp taşımadığını tespit etmelidir. Uzmanlık Alanlarıyla ilgili sayfamıza aşağıdaki resmi tıklayarak gidebilirsiniz.

Bilirkişinin Temel ve Alt Uzmanlık Alanları Detaylı Anlatım

Bilirkişi Portalı üzerinden yapılan başvuruları Bilirkişi Kurulu nasıl değerlendirip karar veriyor anlattığımız sayfaya aşağıdaki resmi tıklayarak ulaşabilirsiniz.

bilirkişi başvuru sonucu

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin