Bilirkişi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Bilirkişilik hakkında her şey

Bilirkişi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?


ReklamReklam


En son 2018 yılı 6 kasım 30 kasım tarihleri ​​arasında bilirkişi alımı yapılmış. Bu tarihten sonra bilirkişi alım ilanı çıkmamıştır. Bilirkişi olmak isteyenler gereken belgeleri temin etmiş ve bilirkişi başvurularının başlamasını beklemektedirler. Ancak bilirkişi kurullarından kesin bir tarih öğrenemedikçe sabırsızlıkları daha da artmış ve bu nedenlerle bilirkişi kurullarının telefonları susmamaktadır.

Bilirkişi Başvuruları 2020 başladığında ilk olarak Web Adresimizden öğrenebilirsiniz. Ayrıca web sitemiz yeni bir sayfa oluşturacak ve sitemize e-mail adresini bırakan bilirkişi adaylarına mail göndermek yoluyla başvuruların başladığını bildirecektir.

Bilirkişi Başvuruları 2020 yılında sadece Bilirkişi Portal Üzerinden yapılacaktır. Bu portaldan başvuru yapabilmek için e-imza veya mobil imza gerekmektedir. E-imza veya Mobil İmzası olmayanlar bilirkişi başvurusunu yapamayacaktır.

Bilirkişi Kurullarına Başvurularla İlgili En Çok Sorulan Sorular ve Cevaplarını Aşağıda sıralıyoruz.

  • Bilirkişi Alımı 2019 Yılında Yapıldı Mı? Bilirkişi Alımı 2019 Yılında Yapılmadı.
  • 2019 Yılında Çıktı MI? Bilirkişi ilan yayımlanmadı.
  • Bilirkişi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak
  • Bilirkişi Alımı Olacak MI? Bilirkişi alımı 2020 yılında kesinlikle olacak.
  • Bilirkişi Alımı Neden Gecikti? Yeni kurulan bölge adliyelerde görevli olan bölge kurulu üyeleri ve başkanı yeni belirlendi ve Bilirkişi Kurullarında çalışacak personel 2020 ocaklarında görev görevlerini başlayacak ve bu personellerde görevlendirebilirsiniz.
  • Bilirkişi başvuruları ne zaman başlayacak nereden öğrenebiliriz? Bilirkişi Kurullarından ve Bilirkişi Daire Başkanlığı web adreslerinden öğrenebilirsiniz. Yada Bilirkişi kurullarında telefon açarak bilirkişi alıntı çıkıp çıkmadığını öğrenebilirsiniz. Bilirkişi Daire Başkanlığı web adreslerinden öğrenebilirsiniz. Yada Bilirkişi kurullarında telefon açarak bilirkişi alıntı çıkıp çıkmadığını öğrenebilirsiniz.
  • 2017 yılından beri bilirkişilik bölge kuruluna kayıtlı bilirkişiyim başvuru yapmam gerekir mi? 2017 yılında başvuru yapanların başvuruları 2020 yılı içinde geçerlidir. Bilirkişi başvuruları 3 yıl geçerlidir. Bilirkişilik Temel Eğitimi Sertifikası da 3 yıl geçerlidir. Bilirkişi Alım ilanı gecikmiş olması nedeniyle 2020 yılının sonunda 3 yıl dolacağı için bilirkişi başvurusu yapmaya gerek yoktur. 2017 yılında bilirkişi başvurusu kabul edilenler bilirkişi listesinde zaten kayıtlı bilirkişi olacağından bilirkişi portal üzerinden ” başvuru yap” butonuna erişemeyeceği düşünülmektedir.

Yeni Kurulan bilirkişi kurulları nelerdir?

Van Bilirkişilik Bölge Kurulu yargı çevresi Van, Bitlis, Hakkari ve Muş

Diyarbakır Bilirkişilik Bölge Kurulu’nun yargı çevresi Diyarbakır, Elazığ, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak ve Bingöl

Trabzon Bilirkişilik Bölge Kurulu’nun yargı çevresi Trabzon, Artvin, Giresun, Gümüşhane ve Rize

Örneğin daha önce Erzurum Bilirkişi Kuruluna bağlı Gümüşhane İline bilirkişilik başvurusu yapacağım ancak Erzurum Bilirkişi Kuruluna mı yoksa Trabzon Bilirkişi Kuruluna mı başvurumu yapmalıyım?

Yeni kurulan bilirkişilik bölge kurullarının başvuruları alıp almayacağı daha kesin belli değildir. Kesin bilgi temin edildiğinde buradan cevaplayacağız.


ReklamReklam


2018 Yılı Bilirkişi Başvuru İlanına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

2018 yılı bilirkişi alımı ilanında belirlenen uzmanlık alanlarına ilişkin Ek-1 isimli listeyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

2018 yılında bilirkişi olmak için başvuranlarda aranan şartlara ilişkin Ek-2 isimli listeyi aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin