Bilirkişi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Bilirkişi Başvurusu Nasıl Yapılıyor?


ReklamReklam


   Bilirkişi olmak isteyen kişiler bilirkişi olmak istediğini bilirkişi kuruluna yazılı olarak bildirmektedirler bu işleme bilirkişi başvurusu denir. Bu sayfada bilirkişi olmak isteyenlerin nasıl başvuru yapması gerektiği derinlemesine anlatılmıştır. Bilirkişi başvurusu yapmadan önce sahip olmanız gereken en güncel bilgiler web sitemizde mevcuttur. 2020 Yılı Bilirkişi Başvurularına uygun olarak sitemiz sürekli güncellenmektedir.

Başvuru Süreci nasıl Gerçekleşir?

Bilirkişi olabilmek için istenilen bazı şartlar bulunmaktadır ve bu şartları taşıyanlar bilirkişi olmak için başvurabilirler. Şartları taşımadığı halde başvuru yapanların başvurusu Bilirkişi Kurulları tarafından değerlendirmeye alınır, eğer şartları taşımadığı tespit edilirse bu kişilerin bilirkişi başvuruları red edilir.

 • Bilirkişi başvurusu Bilirkişilik Bölge Kurullarına yapılır.
 • Bilirkişilik başvuruları 2018 yılından itibaren şahsen (yüzyüze) yapılmaz.
 • Bilirkişi başvuruları internet üzerinden ”  Bilirkişi Portal ” üzerinden yapılır. 

Bilirkişi Portal Nedir?

Bilirkişi Başvurularının yapıldığı, bilirkişilerin mahkeme dosyalarını görüntülediği, bilirkişi raporlarını gönderdiği, bilirkişilerin görevlendirildikleri dosyaları ( İş Listesi) gördükleri ve diğer birçok işlemin yapılabildiği  internet sayfasına bilirkişi portal denir.

Bilirkişi Portal Web Sitesini Görmek İçin Tıkla

Bilirkişi Portal’a Girebilmek İçin Yapılması Gerekenler

  Bilirkişi portal’a e-devlet’e giriş yapıldıktan sonra geçiş yapılabilmektedir. Aşağıda resimlerde nasıl girileceği detaylı olarak anlatılmıştır.

E-devlet her ne kadar yönlendirme yapsa da e-imza veya Mobil İmza olmadan bilirkişi portala giriş yapılamıyor. E-imza yada Mobil İmzanız yoksa boşuna bilirkişi portal’a girmeye çalışmayınız.


Reklam


e devlet bilirkişi portal
Daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi gerekiyor…

  Daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemi gerekiyor… bu uyarıyı alanlar e-imzası ve mobil imzası bilgisayarda takılı olmayan içindir. e-imza veya mobil imza seçeneği ile e-devlete girenler bu uyarıyı almazlar.

  E-imza veya Mobil imza’sı olmayanlar bilirkişi portala giremez ve bu yüzden de bilirkişilik başvurusu yapamazlar. E imza ve Mobil İmza hakkında detaylı bilgi almak için “bilirkişi portal’a giriş” isimli sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Bilirkişi Portal Girip Bilirkişi Başvurusu Yapabilmek İçin Bilgisayarınızda Olması Gereken Programlar Nelerdir?

1)Google Crome.
2)Java 8 
3)Kullandığınız e-imzanın markasına göre gerekli olan e-imza programları. Bu programlar e-imza firmalarına göre değişiklik göstermektedir.
Not: Mobil imza kullananların 3.maddedeki programlardan yüklemesine gerek yoktur.
4) Uyap Döküman Editörü 

Bilirkişi Başvurumu Nasıl Yapabilirim

Başvuruyu nasıl yapacağınızı adım adım anlatacağım.

 • Uyap Bilirkişi Portal’a sayfası google crome ile açılır. 
 • Açılan sayfadan E-imza veya mobil imza kullanılarak giriş yapılır.
 • Bilirkişi portal’dan gereken kısımlar (bilirkişi başvuru formu) doldurulur.
 • Bilirkişilerin sunması gereken evraklar taranır. Tarayıcısı olmayanlar istenilen evrakların resimleri okunaklı şekilde cep telefonundan çekip bilgisayara yükler.
 • Bilirkişi başvuru evrakları bilirkişi portal üzerine doğru ve eksiksiz bir şekilde yüklenir.
 • Bilirkişi başvuru formu bilgisayara indirip e-imza veya mobil imza ile imzalanıp daha sonra bilirkişi portal’a geri yüklenir.
 • Böylelikle bilirkişi başvurusu tamamlanmış olur.

Bilirkişi Portala Giriyorum Ancak Başvuru Yapamıyorum?

  Sevgili bilirkişi adayları e-imza veya mobil imzanız varsa bilirkişi portala istediğiniz yerde istediğiniz zaman girebilirsiniz. Ancak bilirkişi başvuruları sadece belirli tarihler arasında yapılmaktadır. Bilirkişi başvuruları başlamadan bilirkişi portala girerseniz açılacak ekran aşağıdaki resimde gösterilmiştir.

17 mayıs 2020 tarihli ekran görüntüsü

Bilirkişi başvuruları başladığında bu ekrana başvuru yap butonu gelmekte ve o buton tıklanarak başvurular yapılabilmektedir. 

Bilirkişi Portal Üzerinden Yapılan Başvurularda Karşılaşılan En Önemli Sorunlar?

 • Bilirkişi portal üzerinden bir kez başvuru yapma hakkınız vardır.Yani sadece bir bilirkişi kuruluna bilirkişi olmak için başvuru yapabilirsiniz. Bu sebeple bilirkişi portal üzerinde başvuru yapmak istediğiniz bilirkişi kurulu seçilirken dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Seçim yapıldıktan sonra bilirkişi portal değişiklik yapılmasına müsaade etmemektedir.
 • Bilirkişi Portal başvuru yaparken bilirkişi adayının kimlik bilgilerini ve bazı bilgilerini otomotik doldurmaktadır. Fakat uzmanlık alanı bilgisi, adres bilgisi, cep telefon/e-mail bilgileri ve hesap bilgileri ve üniversite bilgilerini bilirkişi adayından eksiksiz olarak doldurması istenmektedir. Bazı bilgiler doldurulmadan başvurunuz tamamlanmamaktadır. Fakat bazı bilirkişi adayları önemsemeyip bu bilgileri yanlış doldurmakta yada uzmanlık alanı 20 tane olduğu halde sadece bir tane uzmanlık alanı seçmektedir. Bu gibi hatalı veri girişi yada eksik uzmanlık seçimleri bilirkişilerin mağdur olmasına sebep olabilmektedir. Çünkü başvuru formunu E-imza ile imzaladığınız için bu belgeyi ben düzenlemedim sistem yapmış gibi itirazlar kesinlikle bilirkişi kurulları tarafından kabul edilmemektedir. Bu sebeple başvuru yaparken aklınıza takılan ve en çok hata yapılan kısımları bilenol.com olarak öğrenip hata yapmamanız ve eksik uzmanlık alanı seçip mağdur olmamanız için başvuru başladığında örnek bir başvuru videosu hazırlayıp paylaşacağız. 


Reklam


Kimler Bilirkişilik Yapamaz?

 • KHK İle ihraç edilenler bilirkişilik başvuru yapsa dahi bilirkişi kurulları tarafından yapılan inceleme ile tespit edildiğinden bilirkişilik yapamazlar.
 • Takipsizlik kararı alanlar bilirkişilik yapabilirler.
 • Mahkemeden beraat kararı alanlar bilirkişilik yapabilirler.
 • Temel Bilirkişilik Eğitimi Sertifikası olmayanlar bilirkişilik yapamazlar.
 • Bilirkişilik başvuru evraklarında eksiklik olanlar başvurusu red edildiği için bilirkişilik yapamazlar.
 • Bilirkişi Portal üzerinden başvuru yapmayan ve bilirkişi başvuru evraklarını elden gönderen kişiler bilirkişilik yapamazlar.
 • 5 Yıllık Mesleki deneyimi olmayanlar bilirkişilik yapamazlar.
bilirkişi başvuru evrakları sayfasına git

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin