Bilirkişi Listesi

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
bilirkişi listesi

Bilirkişi Listesi


ReklamReklam


   Bilirkişi Kurulları tarafından en son 2018 yılında bilirkişi alımı yapılmıştır. 2018 yılında alım yapılmış ve bilirkişi listesi o zaman hazırlanmıştır. Listede olanlar 2019 ve 2020 yılında da bilirkişi listesinde yer almaktadır. 2018 de listeye girenler bilirkişilik yenileme eğitimi alıp bu eğitimi aldıklarını bilirkişi kuruluna bildirdiklerinde listede kalmaya da devam edeceklerdir. Bilirkişi kurullarının pdf dosyalarından faydalanılarak il il ayrıştırılmış ve sizlerin kullanımına sunulmuştur.

  Ayrıca bilirkişi listesindeki eksikliklerin veya yazım hatalarının nasıl düzeltileceğine ilişkin bilgileri  sayfamızın alt kısımlarında bulabilirsiniz.

İstanbul Bilirkişi Listesi     Ankara Bilirkişi Listesi     İzmir Bilirkişi Listesi   Adana Bilirkişi Listesi   Bursa Bilirkişi Listesi Antalya Bilirkişi Listesi Adıyaman   Afyonkarahisar Ağrı Aksaray  Amasya Ardahan  Artvin  Aydın  Balıkesir  Bartın  Batman  Bayburt  Bilecik Bingöl Bitlis Bolu  Burdur Çanakkale  Çankırı   Çorum Denizli  Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ  Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep      Giresun Gümüşhane  Hakkari  Hatay  Iğdır Bingöl Isparta Kahramanmaraş  Karabük Karaman  Kars   Kastamonu Kayseri  Kilis Kırıkkale  Kırklareli Kırşehir Kocaeli  Konya  Kütahya  Malatya  Manisa  Mardin  Mersin Muğla Muş  Nevşehir  Niğde  Ordu  Osmaniye  Rize  Sakarya Samsun Siirt  Sinop  Sivas  Şanlıurfa  Şırnak  Tekirdağ  Tokat  Trabzon Tunceli Uşak  Van  Yalova  Yozgat  Zonguldak

Bilirkişi Listeleri Hakkında Hiç Bilinmeyenler?

 • Bilirkişi listelerinde artık bilirkişilerin telefon ve iletişim bilgileri yer almamaktadır. Nedeniyse KVKK ve davalı/davacı/müşteki/şüpheli vs dosya taraflarının bilirkişilere ulaşarak rahatsız etmesinin önlenmesi böylelikle bilirkişinin yanlı rapor yazmasının önlenmesi olarak düşünüyoruz.
 • Bilirkişi Listesi bilirkişi olmak isteyenlere ve bilirkişilere çok büyük bir kılavuzdur. 
  Örneğin bir mimarın bilirkişi olmak istediğini düşünelim. Bu mimar bilirkişi listesine bakarak listede kaç mimarın olduğunu, bu mimarların uzmanlık alanlarının neler olduğunu, mimarların bulunduğu ili/ilçeyi rahatlıkla öğrenebilir. 
 • Bilirkişilerin Bilirkişi Listesindeki en çok kafalarını karıştıran husus Temel ve Alt Uzmanlık alanı hususudur. Bilirkişi Listesi diğer meslektaşlarının seçmiş olduğu uzmanlık alanları hakkında bilgi vermektedir. Aynı meslekteki bilirkişilerin bazılarının 20 alt uzmanlık alanı varken bazılarının 2 uzmanlık alanı bulunmaktadır. Bu da bilirkişilerin başvuru esnasında yaptıkları tercihlerdir. Kimi bilirkişi mimarlığın tüm alt uzmanlık alanını isterken kimisi de sadece “mimari tasarım” alt uzmanlık alanını talep etmiş olabilir. Ancak şunu bilmelisiniz ki uzmanlık alanınız ne kadar fazla ise bilirkişi olarak dosya alma ihtimalinizin o kadar yüksektir.
 • Bilirkişi Listelerini her bilirkişi kurulu ayrı ayrı düzenlemektedir. Bu listelere ekleme sadece yeni başvuru (ilan dönemlerinde) yapılmaktadır. Ancak bazı bilirkişiler listeden çıkarılma cezası aldığında bu listeden silinmektedir.
 • Bilirkişi listesindeki bilgilerimde bir yanlışlık varsa bunu bilirkişi kuruluna bir dilekçe yazarak düzeltilmesini talep edebilirsiniz. Şunu anlatmadan geçmek istiyoruz bu bilgiler çok hızlı bir şekilde düzeltilemiyor. Öğrendiğimiz kadarıyla bu bilgiler önce Uyap sistemine giriliyor daha sonra Uyaptan liste alınarak bu liste yayımlanıyor. Uyap sisteminden alınan liste bazen teknik hata içeriyor olabilir.
 • Bilirkişi Listesine giren her bilirkişiye “SİCİL NO” verilmektedir. Bu sicil no büyük kolaylık sağlamaktadır. Bilirkişi Sicil Numaranızı aşağıdaki bilirkişi listelerinin ilk sütununda görebilirsiniz. Bilirkişi Kurulları ile görüşürken ben şu sicil nolu bilirkişiyim dediğinizde işlemlerinizi daha kolay yaptırabilirsiniz.
 • Listedeki bilirkişilerin çoğu kamu görevlisidir. Kamuda çalışanların çoğu tayin nedeniyle yer değiştirmektedir. Bu sebeple gittikleri ilin bilirkişi listesine geçmek istemektedirler. Ancak nakil işlemleri çok kısa sürede gerçekleşmediğinden bilirkişiler halen eski bilirkişi kurulu listelerinde gözükebilmektedir. 
 • Bizim il il oluşturduğumuz bilirkişi listesi 3 mayıs 2020 tarihi itibariyle oluşturulmuştur. Bu sebeplerle ilerleyen tarihlerde listeye eklenen çıkarılan vs değişiklikler olabilir. Bu listelerin oluşturulması çok uzun zaman alan bir işlem olduğundan sık sık güncellenmeyecektir. Bu sebeplede aşağıdaki düğme vasıtasıyla bilirkişi kurullarının listelerine ulaşabilirsiniz.
 • Tüm Bilirkişi Kurulları’nın Listelerini İndir


Reklam


Bilirkişi listesindeki yazım hatası veya bir eksiklik benim mahkeme tarafından görev almamı etkiler mi?

     Kesinlikle etkilemez. Mahkemeler bilirkişileri Uyap sistemi üzerinden arayıp bulmaktadır. Bu bilirkişi aramalarını da uzmanlık alanı seçerek yapmaktadırlar. Örneğin tarım temel uzmanlık alanını seçtiğinde tüm bilirkişiler içerisinden sadece tarım uzmanlık alanları olanlar listelenir. Kurum Uyap sisteminde bilirkişilerin tüm bilgileri ( Bilirkişinin Çalıştığı Kurum, Bilirkişinin Uzmanlık Alanı, Bilirkişi Diplomaları, İban, E-mail, Cep Telefonu, İşyeri Adresi, E-tebligat Adresi vs.) sadece mahkemelerin Kurum UYAP sistemi tarafından eksiksiz olarak görülür. Bu nedenle Kurum Uyap sisteminde bilgileriniz doğru bir şekilde varsa içiniz rahat olsun görev almanızı etkileyecek durum yoktur.

Not: © Site içeriğinin 5846 sayılı yasanın hükümlerine göre tamamen ya da kısmen kaynak gösterilse dahi kopyalanması yasaktır.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin