Bilirkişi Tayin

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Bilirkişi Tayin


ReklamReklam


Bu rehberde çeşitli sebeplerle ( Kurumlar arası naklen tayin/ iş değişikliği/ tayin veya emeklilik) kayıtlı olduğu kuruldan başka bir kurula geçmek isteyen bilirkişilerin ne yapması gerektiğini en ince detayına kadar anlattık. Sayfamızı dikkatli bir şekilde okuduğunuzda bilirkişi tayin işlemlerinizi kolayca ve hızlı bir şekilde yapabileceksiniz. 

Bilirkişinin Tayini Çıkarsa Gideceği Yerde Bilirkişilik Yapabilir mi?

Evet. Bilirkişi listesine kayıtlı olan bilirkişi tayin-adres değişikliği-emeklilik-iş değişikliği gibi nedenlerle başka bilirkişi kuruluna nakil olabilir.

Bilirkişi Nakil İşlemlerimi Nereden Yaptırabilirim?

Kayıtlı olduğunuz bilirkişi kurulu yada nakil yaptırmak istediğiniz bilirkişi kurulu yapabilmektedir. Bulunduğunuz ilde bilirkişi kurulu yoksa en yakın adli yargı adalet komisyonuna (il veya ilçe adliyesi farketmez) müracaat ederek gereken belgeleri eksiksiz teslim ederek tayin işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Hangi il Hangi Bilirkişi Kuruluna Bağlı Nakil Olma Dilekçemi Nereye Hitaben Yazmalıyım?

Adana Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller

Adana, Hatay, Mersin, Osmaniye, Niğde

Ankara Bilirkişi Kuruluna Bağlı İller Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karabük, Kastamonu, Kırıkkale ve Kırşehir
Antalya Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Antalya, Burdur, Denizli, Isparta
Bursa Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Bursa, Balıkesir, Bilecik, Çanakkale, Kütahya, Yalova
Erzurum Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Iğdır, Kars, Tunceli,
Gaziantep Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Gaziantep, Adıyaman, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya ve Şanlıurfa
İstanbul Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller İstanbul, Edirne, Kırklareli, Tekirdağ
İzmir Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller İzmir, Aydın, Manisa, Muğla, Uşak
Konya Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Konya, Afyonkarahisar, Aksaray, Karaman
Sakarya Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Sakarya, Bartın, Bolu, Düzce, Kocaeli, Zonguldak
Samsun Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Samsun, Amasya, Çorum, Ordu, Sinop ve Tokat
Diyarbakır Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Diyarbakır, Batman, Bingöl, Elazığ, Mardin, Siirt ve Şırnak
Kayseri Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Kayseri, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat
Van Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Bitlis, Muş, Van, Hakkari
Trabzon Bilirkişi Kuruluna Bağlı Olan İller Trabzon, Artvin, Giresun, Gümüşhane ve Rize

Yukarıdaki Tabloya göre bulunduğunuz il hangi bilirkişi kuruluna bağlı ise tespit edip bağlı olduğunuz bilirkişi kuruluna dilekçenizi yazıp gönderebilirsiniz. Yanlış bilirkişi kuruluna dilekçenizi gönderirseniz nakil işlemleriniz ortalama 15-20 gün daha geç tamamlanabilir. Yada dilekçeniz işleme alınmayabilir.

Bilirkişi Kurullarına Nakil İçin Başvuru Yaparken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

1) Nakil talebini içerir dilekçe. Sizin için hazırladığımız word formatındaki örnek tayin dilekçesini bilgisayarıma İNDİR

2)-Tayininin çıktığına dair resmi yazı ( Kamu da çalışanlar için istenmektedir.) Özel sektörde çalışanlar işyeri değişikliği yaptıysa (vergi levhası yada yeni işyerine ait işe giriş evrağını da sunabilirler.) Eğer işyeri değişikliği yoksa emeklilik gibi durum varsa emeklilik belgesi sunabilirler. Eğer bunların dışında bir durum varsa bilirkişi kurullarına telefon açarak bilgi alabilirsiniz.

3) ikametgah. İkametgahınızı taşındığınız yere aldırdıktan sonra güncel ikametgahı dilekçeniz ekine sunmalısınız. Eğer eski ikametgahınızı sunarsanız size gönderilen tebligatlar size ulaşmaz. İkametinizi gideceğiniz yere aldırmazsanız bilirkişi nakil talebiniz red edilebilir.

4) Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

NOT: E-Tebligatı aktif olan bilirkişilerin nakil işlemleri çok hızlı yapılmaktadır. E-tebligatınızı eğer aktif etmediyseniz burayı tıklayarak aktifleştiriniz. E-tebligatı olanların nakil işlemleri ortalama 1-2 ay daha önce gerçekleşmektedir.

Gerekli Olan Belgeleri Hazırladım Bu Belgeleri Nasıl Bilirkişi Kuruluna Göndermeliyim?

  • Ayrıca Bilirkişi Portal üzerinden de nakil dilekçenizi bilirkişi kuruluna sistem üzerinden (Bilirkişi Portal) evden dahi gönderebiliyorsunuz. Bilirkişi portala girdikten sonra kurula dilekçe gönder diye bir seçenek var orayı tıklayarak uyap döküman editörü üzerinden hazırladığınız .udf uzantılı dilekçenizi gönderebilirsiniz. Not uyap döküman editörü ile düzenlenmeyen dilekçeyi bilirkişi portal üzerinden gönderemiyorsunuz. 
  • Bilirkişi Kuruluna göndereceğiniz dilekçe ve eklerini ya bizzat bilirkişi kuruluna elden teslim etmelisiniz yada adliyeler (muhabere evrakı olarak taratıp) aracılığıyla göndermelisiniz. Not:Posta, Kargo, E-mail ve Fax ile hiçbir evrak göndermeyiniz. Dikkate alınmamaktadır.


Reklam


Bilirkişi Kuruluna Nakil Talebimi İçerir Dilekçemi Verdim Sonraki Süreç Nasıl İşlemektedir?

Bilirkişi kuruluna bilirkişiye dilekçe ve ekleri eksiksiz olarak geldikten sonra ortalama 60 gün içerisinde nakil işlemleri gerçekleşebilmektedir. Nakil işlemlerinin uzun sürmesinin nedeni bilirkişi kurulu heyet toplantısında nakil talebinizi kabul veya ret karar verilmektedir. Heyet bazı bilirkişi kurullarında ayda bir toplanmakta buda süreci etkilemektedir. Nakil talep eden bilirkişi daha önce kayıtlı olduğu bilirkişi kurulundan önce çıkarılmasına ilişkin karar verilir bu karar kesinleştirilir. Daha sonra gideceği bölge kuruluna fiziki sicil dosyası bilirkişi kurulu tarafından gönderilir. Fiziki dosyanın ulaştığı yeni bilirkişi kurulu tekrardan nakil talebinizi gündeme alır ve listeye eklenmenizin kabulüne ilişkin yeni karar çıkartır. Yeni kurulun çıkardığı karar da kesinleştirilir. Böylelikle nakil işlemleri tamamlanır.

Bilirkişi Nakil İşlemlerimi Nasıl Hızlandırabilirim? 

Nakil İşlemleri hızlandırmanın 2 tane yolu vardır. İlk olarak size bilirkişi kurulları tarafından tanımlanan e tebligat adresinizi aktif edin.

İkinci olarak da bilirkişi kurulu tarafından size gönderilen nakil kararını kesinleştirmek için aşağıdaki örnek dilekçeyi indirip düzenleyip bilirkişi kuruluna gönderin. Not aşağıdaki dilekçeyi bilirkişi kurulu kararını size gönderdikten sonra göndereceksiniz.

BİLİRKİŞİ E TEBLİGAT İLE NAKİL İŞLEMLERİ YAPABİLMEK İÇİN TIKLA

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin