Bilirkişi Telefon Numaraları

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
Bilirkişi Telefon Numaraları

Bilirkişi Telefon Numaraları


ReklamReklam


Bilirkişilere ait telefon ve adres bilgileri bilirkişi kurulları faaliyete geçmeden önce paylaşılsa da günümüzde artık bilirkişi telefon numaraları ve adres bilgileri KVKK kapsamında kimseyle paylaşılmıyor.

Bilirkişi Telefon Numaraları Neden Gizli?

Bilirkişilerin Kişisel Verileri Koruma Kanunu Kapsamında  telefon adres vs gibi bilgiler hiç bir şekilde paylaşılmamaktadır. Listeye kayıtlı bilirkişilerin tüm bilgileri UYAP bilişim sisteminde sadece Mahkemeler ve Cumhuriyet Savcılıklarının ve diğer adliye personellerinin kullanımına açıktır.

Uzman görüşü alacağım bu nedenle konusunda uzman bilirkişi ismi ve iletişim bilgilerini öğrenmek istiyorum ne yapmalıyım?

Yukarıda belirtildiği gibi bilirkişilere ait bilgiler sadece Hakim ve Cumhuriyet Savcıları ve personellerin ekranlarından görüntülenmektedir. Bilirkişi Kurulları bilirkişilere ait isimleri ve iletişim bilgilerini bildirmek gibi bir görevi bulunmamaktadır. Ancak bilirkişi kurullarının web sitesinde bulunan bilirkişi listeleri herkesin erişimine açıktır. Bu listelere isteyen herkes ulaşıp istediği uzmanlık alanında bilirkişi kimler var tespit edebilir.

İl İl Bilirkişi Listelerini Görmek İçin Tıklayın

Adliye Dışındaki Kamu Kurumlarının Bilirkişiye İhtiyaçları Olduğunda Ne Yapılmalı?

Adliye dışındaki kurumların bilirkişi telefon numaraları ihtiyacı olursa bilirkişi listesine bakarak görevlendirmek istedikleri bilirkişiyi belirledikten sonra bilirkişi kuruluna resmi yazı yazarak bilirkişiye ait telefon numarasını sorabilirler. Bilirkişi Kurulu uygun görürse telefon numarasını paylaşabilir.

Bilirkişi Listesindeki Bilirkişilere Ulaşmanın Başka Yolu Var Mıdır?

Ne kadar bilirkişilere ait iletişim bilgileri paylaşılmasa da serbest meslek icra eden mesleklerin, avukatlar ve muhasebecilerin telefon numaraları internet üzerinden yapılacak kısa bir araştırma ile bulunabilir. Başka bir alternatif ise 11880 gibi yollarla da öğrenilebilir. Uzman görüşü almak isteyenler için bu bilgileri paylaşıyoruz.

Belirtmekten geçmek istemiyoruz. Bazı kişiler bilirkişinin telefon numarasına farklı yollarla ulaşıp mahkeme dosyasında raporu yazması için acale ettirmek istemektedir. Bilirkişiye bu sebeple ulaşmaya çalışmak veya görüşmek asla etik değildir. Bilirkişiler vazifelerinin bilincinde hareket etmektedir. Bu sebeple bilirkişileri bu gibi sebeplerle asla rahatsız etmeyiniz.

Bilirkişi Kurullarının Telefon Numaralarına Nasıl Ulaşabilirim?

Bilirkişi Daire Başkanlığı’na bağlı olan 15 tane Bilirkişi Kurulu bulunmaktadır. Bu kurullara ait telefon numaraları- fax numaraları- web siteleri- mail adresleri-adresleri-yetki sınırları bilgilere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bilirkişi Daire Başkanlığı Web Sitesi İçin Tıkla

Bilirkişi Kurullarının Telefonları ve Diğer Bilgilerini Görmek İçin Tıkla

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin