Bilirkişi Portal Giriş

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Bilirkişi Portal Giriş


ReklamReklam


Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı tarafından bilirkişilerin ihtiyaçlarını hızlı şekilde gidermek için hazırlanmış yazılıma bilirkişi portal denir.  Bilirkişi Portal ‘a ayrıca bilirkişi uyap da denilmektedir. Bilirkişi Portal bir web sitesidir. Bilirkişi Portal avukatların kullandıkları uyapla çok benzeşmektedir. 2020 yılında bilirkişi başvuruları sadece bilirkişi portal’ı üzerinden alınacaktır. Bilirkişi portala giremeyenler bilirkişilik kesinlikle yapamayacaktır. Bilirkişi Portal giriş işleminin birkaç yolu bulunmaktadır.

Bilirkişi Portal Sistemine Giriş Nasıl Yapılıyor?

Bilirkişi adayları ve bilirkişiler bilirkişi başvurularını bilirkişi portala giriş yaparak sistem üzerinden yapabilirler.

Bilirkişi Portala Giriş Yapmak İçin TIkla

E-imza veya Mobil İmza olmadan kesinlikle bilirkişi portala giriş yapılamaz. Bilirkişi Portalın görünümü aşağıdaki resimdeki gibidir.

bilirkişi portal resmi

Bu sayfamızda bilirkişilerin bilirkişi portal’a giriş için gerekli olan donanımları ve yazılımlara değineceğiz hemde bilirkişi portal içerisinde neler bulunmakta onları anlatacağız.

Bilirkişi Portal’a Girebilmek İçin Gereken Donanımlar Nelerdir?

Portala girebilmek için öncelikle gereken yazılımların yüklü olduğu bir bilgisayar ve e-imza yada m-imza’ya ihtiyacınız bulunmaktadır.

Bilirkişi Portal’a cep telefonunuz ile de girebilirsiniz. Cep telefonuyla girebilmek için mobil imza kullanmanız gerekmektedir. E-imzası olanlar cep telefonlarından giremezler. Cep Telefonuyla Bilirkişi Portal’a giriş yapmak için Telefonunuzdan Google Crome’a giriniz. Google Crome ayarlarından masaüstü sitesi kutucuğunu onaylayınız daha sonra açılan sayfadan giriş seçeneklerinden mobil imza ile girişi tercih ediniz. Daha sonra mobil imzanızla giriş yaptığınızda bilirkişi portala girmiş olacaksınız.

UYAP Portal ( Bilirkişi )
Cep Telefonu İle Bilirkişi Portala Giriş

Bilirkişi Portal’a Bilgisayarla Nasıl Girebilirim?

Google Crome.
2) Java 8 
3) Kullandığınız e-imzanın markasına göre gerekli olan e-imza programları. Bu programlar e-imza firmalarına göre değişiklik göstermektedir.
Not: Mobil imza kullananların 3.maddedeki programlardan yüklemesine gerek yoktur.
4) Uyap Döküman Editörü
 
Yukarıda belirtilen 4 adet programın bilgisayarınıza uygun sürümü yüklendikten sonra bilirkişi portal giriş işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bilirkişi Portal ( Bilirkişi Uyap ) İçin Gerekli Programları Nasıl İndirebilirim?

Aşağıdaki butonları tıklayarak kolaylıkla bu programları bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ancak şunu bilmenizde yarar var bu programların bilgisayarınıza uyumlu versiyonları yüklemeniz gerekmektedir. Eğer bilgisayarınızın işletim sistemini 64 veya 32 bit mi olup olmadığını bilmeden programlardan özellikle java ve uyap döküman editörünü kurmaya çalışmayın program bilgisayarınızda çalışmayabilir. 

Google Crome Programını Bilgisayarınıza İndirmek İçin Tıklayın

Java 8 Programını Bilgisayarınıza İndirmek İçin Tıklayın

E-İmza Tübitak Akis Programını Bilgisayarınıza İndirmek İçin Tıklayın

Uyap Döküman Editörü ( UDE)  Programını Bilgisayarınıza İndirmek İçin Tıklayın

 

Bilirkişi Portalı Kimler Kullanabilir?

Bölge kurullarının listesinde yer alan bilirkişiler ve bilirkişi olmak isteyen herkes kullanabilir. Ancak kullanabilmek için e-imza yada mobil imza kesinlikle olmalıdır.


ReklamReklam


Bilirkişi Portala Neden Giremiyorum?

Bilirkişi Portal a girişte google crome uygulamasını kullanmayıp internet explorer-opera-mozilla gibi internet tarayıcı programlar ile girmeye çalışanlar çok fazla hata ile karşılaşmaktadırlar. Bilirkişi portal a girerken Google Crome tarayıcı dışında hiçbir internet tarayıcı kullanmayınız.

Bilirkişi portal a giriş problemlerinden bir diğeri bilgisayarda java programının olmaması yada java programını güncel olmamasıdır. Bilirkişi Portal Java Programı olmadan kesinlikle çalışmamaktadır.

Bilirkişi Portal a e devlet üzerinden giriş yapmak e-imza yada mobil imza olmadan mümkün değildir. İnternette e devlet üzerinden giriş yapılıyor gibi bilgiler dolaşsa da bu hatalı bir bilgidir. Sadece e-devlet şifresi bilirkişi portala giremezsiniz. E devlete giriş yapıldıktan sonra e-imza veya mobil imza kullanarak bilirkişi portala girebilirsiniz.

Bilirkişi Portal ( Uyap Bilirkişi ) Üzerinde Hangi İşlemler Yapılıyor?

Bilirkişi adaylarının Uyap Bilirkişi web sitesinde yapabileceği işlemler

 • Bilirkişi başvuru işlemleri
 • Bilirkişi iban bilgisi girme ve güncelleme işlemleri
 • Bilirkişi profil resmi ekleme ve güncelleme işlemleri
 • Programlar menüsünden bilgisayarları için gerekli olan programları (java, uyap editör vs ) indirebilirler.

Bilirkişilerin yapabileceği işlemler

 • Bilirkişi adaylarının yapabileceği işlemlere ek olarak görevlendirme istatistiklerini görebilirler. Hangi yıl kaç dosya aldığını görebilir.
 • İş Listesini görürler. İş listesi alt menüsünden teslim tutanağını indirebilirler. Teslim tutanağını imzalayıp bilirkişi portala geri yükleyebilirler. Mahkeme dosyalarının içerisine online olarak girip taranmış tüm evrakları görebilirler. Mahkeme dosyasındaki belgeleri bilgisayarlarına indirebilirler. Mahkemeye bilirkişi raporunu gönderebilirler. Bilirkişiler üzerindeki dosyaları görebilirler.
 • Bilirkişi heyetindeki diğer bilirkişilerle mesajlaşabilirler. 
 • Yapılan bilirkişi raporu ödemelerine ilişkin reddiyatları görebilirler.
bilirkişi portal ekran görüntüsü
bilirkişi portal ekran görüntüsü

Uyap Bilirkişi 26 Haziran 2020 tarihinde güncellendi. Yapılan güncelleme ile uyap bilirkişi portalı üzerine eklenen yeni özellikler aşağıda belirtilmiştir.

 • Uyap Bilirkişi bu güncelleme ile bilirkişi heyetindeki bilirkişilerin birbirlerinin iletişim bilgilerini görebilmeleri sağlandı.
 • Uyap bilirkişiye bilirkişi girdiğinde artık bağlı olduğu bilirkişi kurulu, bilirkişinin sicil numarası, adresi, gsm, email ve fotoğrafını görüntüleyebilmesi sağlanmıştır.
 • uyap bilirkişi portalı üzerinden e-mail, cep telefonu ve fotoğrafını güncellemesi sağlandı.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin