Temel ve Alt Uzmanlık Alanı

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Bilirkişi olmak isteyen ve bilirkişilerin kafasını en çok karıştıran kavram ” Temel ve Alt Uzmanlık Alanı” dır.  Bu kavramdan ne anlaşılmalıdır bu sayfada bunu derinlemesine anlatacağız.

Bilirkişi olmak isteyen herkes ve bilirkişiler kesinlikle uzmanlık alanları nelerdir öğrenmelidir.

Eğer Bilirkişi Uzmanlık alanını bilmezse çok büyük sorunlarla karşılaşabilmektedir.

Bilirkişi Uzmanlık Alanı Nedir?

Bilirkişi başvurusu yapacak kişilerin üst seviyede sahip olduğu mesleki bilgidir. Yani bilirkişi olacak kişinin uzman olduğu alandır. Benzetecek olursak öğretmenlik geneldir. Ancak biyoloji, kimya ise öğretmenin yetkin olduğu alandır. Öğretmen genel bir kavramken fen bilgisi öğretmeni özel bir kavramdır. “Polis Memuru” genel bir ifadeyken “trafik polisi” özel bir ifadedir.

Bilirkişi Kurulları kurulmadan önce bilirkişiler mesleklere göre ve beyana göre alınmaktaydı. Şöyle ki polis memuru, inşaat mühendisi, makine mühendisi, harita mühendisi gidip bilirkişi olmak için adliyeye başvuru yapmaktaydı ve detaylıca incelenmeden bilirkişi olabilmekteydi. Bilirkişi listesinde bilirkişinin adı, soyadı, mesleği, çalıştığı kurum bilgileri paylaşılmaktaydı. Yani tam anlamıyla kurumsal değildi.

Bilirkişi Kurulları kurulduktan sonra öncelikle bilirkişilerin yetkin olabileceği uzmanlık alanlarını belirledi. Bu uzmanlık alanlarını çeşitli odalar, kamu kurumları ile ortak çalışmalar sonucu belirlendi. Aşağıda Bilirkişi Daire Başkanlığının belirlediği uzmanlık alanlarına ilişkin liste bulunmaktadır. Bu listede tüm meslek mensuplarının uzmanlık alanı bulunmaktadır. Bu listeyi nasıl okumanız gerektiğini sayfamızın devamında bulabilirsiniz.

TEMEL VE ALT UZMANLIK ALANLARI

Örnekle anlatacak olursak  biri kardiyolog diğeri Psikiyatri doktorunun bilirkişi uzmanlık alanını tespit edersek. Bu iki doktorun Temel Uzmanlık Alanı  “Tıp”tır.  Kardiyoloji Uzmanı Adem BİLENOL’un alt uzmanlık alanı” 51.30 Kardiyoloji” dir. Psikiyatri Doktoru Adem BİLENOL’un ise alt uzmanlık alanı ” 51.37 Psikiyatri” dir. 

Temel ve Alt Uzmanlık Alanı Resimli Anlatım
  • Bilirkişilik Uzmanlık Alanları da bu amaçla oluşturulmuştur. Çok kapsamlı dosyalar detaylı teknik bilgi gerektiğinden bu dosyaların doğru bilirkişiye gitmesi ve hakimin ihtiyacı olan teknik bilginin doğru bilirkişiden temin edilmesi amacıyla Alt Uzmanlık Alanları oluşturulmuştur.
  • Örneğin: Bilişim suçlarıyla ilgili bir mahkeme dosyasında görevlendirilecek bilirkişi sadece trafik şubede çalışmış birisi seçilirse doğru bir bilirkişi raporu olma ihtimali çok düşüktür. Oysa bilişim suçlarında görev yapan bir polis memurunun görevlendirilmesi raporun doğruluğu için daha yararlıdır.
  • Örnekte anlatıldığı gibi mahkeme dosyalarının gerçekten konunun uzmanı bilirkişilere verilmesi için temel ve alt uzmanlık alanları oluşturulmuştur.

Temel ve Alt Uzmanlık Alanı Neden Bu Kadar Önemli?

Bilirkişilik başvurusu yapacak kişiler Bilirkişi Portal Üzerinden başvuru yaparken bilgilerinin web üzerinden tek tek girerek başvurularını yapmaktadırlar. Portal Üzerinden başvuru yaparken uzmanlık alanı seçilmesi gerekmektedir.

İlk kez başvuru yapacaklarda tam olarak temel ve alt uzmanlık alanları nelerdir bilmediklerinden yada internet üzerinden yeterli bilgiye ulaşamadıklarından uzmanlık alanlarını yanlış seçebilmektedirler. Yada 20 tane alt uzmanlık alanı seçebilecek bir bilirkişi adayı sadece 1 tane alt uzmanlık alanı seçebilmektedir.

Web sitemiz öncelikle bu yanlış uzmanlık alanının seçimini önlemek için bilirkişi başvuruları başladığında size örnek olması için bilirkişi başvurusu nasıl yapılır diye örnek video hazırlayacak ve youtube a yükleyip sizlere ulaştıracaktır. Videomuzu izlemeden başvurunuzu yapmamanız rica olunur. Çünkü bilirkişi başvurusu 1 kez yapılmaktadır. Başvuru yapıldığında bazı bilgiler sonradan düzeltilememektedir. Yanlış yapıp haklarınızı kaybetmemeniz için lütfen web sayfamızı dikkatli bir şekilde okuyunuz.

Örneğin: ” 05.01 KAMULAŞTIRMA (MÜHENDİS, MİMAR, ŞEHİR PLANCILARI) “ 05.01 kodlu Alt Uzmanlık Alanında bilirkişiliği “Üniversitelerin lisans eğitimi veren mühendislik-mimarlık fakültelerinden mezun olmak ( Ziraat, İnşaat, Mimarlık, Elektrik, Çevre, Harita ve Kadastro, Jeofizik, Jeoloji, Maden, Makine vb.) ” mühendislik fakültelerinden mezun tüm mühendisler yapabilmektedir. Bunu bilmeyen bazı bilirkişiler alt uzmanlık alanını başvuru esnasında talep etmemektedirler. Talep etmedikleri için yapabilecekleri halde bu alanda bilirkişilik yapamazlar. Bu şekildeki mağduriyetler yaşamamak için bizi sayfalarımızı dikkatlice okuyunuz.

Bilirkişilik Temel ve Alt Uzmanlık alanlarını kim belirliyor?

Bilirkişilerin temel ve alt uzmanlık alanlarını Bilirkişi Daire Başkanlığı aldığı görüşler sonrası belirlemektedir. Bu uzmanlık alanları ihtiyaca göre yeniden düzenlenip güncellenmektedir.

Kaç Tane Temel Uzmanlık Alanı Var?

8 Şubat 2020 tarihi itibariyle 65 tane Temel Uzmanlık Alanı Bulunmaktadır. Ayrıca bazı Temel Uzmanlık Alanlarının alt uzmanlık alanları bulunmamaktadır.

Alt Uzmanlık Alanı Olmayan Temel Uzmanlık Alanları ( 63 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ, 58 SOSYAL HİZMETLER , 57 FİZYOTERAPİ VE REHABİLİTASYON, 34 ARKEOLOJİ, 35 VAKIFLAR ) Bu uzmanlık alanlarının alt uzmanlık alanları yoktur.

Temel ve Alt Uzmanlık Alanlarımı Nasıl Seçmeliyim?

Web sitemizde mesleklere göre Temel ve Alt Uzmanlık alanları tespit edilmeye başlanmıştır. İlerleyen zamanlarda tüm mesleklerin hangi temel ve alt uzmanlık alanını seçebileceğine ilişkin web sayfalar hazırlanıp yayımlanacaktır.

Temel Uzmanlık Nedir? Alt Uzmanlık Nedir?

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin