Bilirkişilik Eğitim Sertifikası Veren Yerler

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Bilirkişilik Eğitim Sertifikası Veren Yerler


ReklamReklam


Bilirkişilik yapmak isteyen herkesin alması gereken bir belgedir. Bazı istisnalar hariç olmak üzere bilirkişilerin yüzde 95’inin alması gerekmektedir. Bilirkişilik eğitim sertifikası veren yerler oldukça fazladır. Bilirkişilik Temel Eğitimine katılıp başarıyla tamamlamayanlar Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikası alamazlar. Bilirkişilik temel eğitim sertifikası olmayanların bilirkişi başvuruları kabul edilmez ve bilirkişilik yapamazlar.

“6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre yetkilendirilen gayrimenkul değerleme uzmanları bakımından, sadece 05.02. kodlu Kamulaştırma (Gayrimenkul Değerleme-Taşınmaz Geliştirme) alt uzmanlık alanında bilirkişilik başvurusunda bulunmaları şartıyla, bilirkişiliğe kabul için aranan bilirkişilik temel eğitimi alma ve fiilen beş yıl görev yapma şartları aranmaz. Ancak, diğer uzmanlık alanlarında bilirkişiliğe başvuru yapmaları halinde gayrimenkul değerleme uzmanları bakımından da, bilirkişilik temel eğitimi ile fiilen beş yıl çalışma şartları aranır.

Bilirkişilik Eğitimi

Bilirkişi Daire Başkanlığının izin verdiği eğitim kuruluşlarının verdiği bir eğitimdir. Eğitimde işlenen konular sabittir. Eğitim 24 saat sürmekte ve tüm eğitim kurumları aynı eğitimi bilirkişi adaylarına sunmaktadır. Bu eğitimler uzaktan eğitim değil yüzyüze eğitim şeklindedir. Eğitimlere katılım zorunludur. 24 saat süren eğitimin 2 saatten fazlasına katılmadığınızda eğitim sertifikası ( bilirkişilik sertifikası ) alamazsınız ve hiçbir ücret iadesi de yapılmaz.

 • Bilirkisi Egitimi  on sekiz saati teorik ve altı saati uygulamalı olmak üzere en az yirmi dört ders saatinden oluşur.
 • Temel eğitime katılmak zorunludur. Eğitim kuruluşlarınca,  katılımcıların derslere devam durumunu gösteren çizelge düzenlenir ve derslerin 1/12’sine devam etmeyenlerin eğitim programıyla ilişiği kesilir.
 • Eğitim kuruluşları, eğitimlerini tamamlayan katılımcılara en geç on
  beş gün içinde temel eğitimi tamamladıklarına dair bilirkişilik sertifikası bir belge verir.
 • Bilirkişilik sertifikası veren yerlerin denetimi Daire Başkanlığı tarafından bizzat veya bölge kurulları tarafından her zaman denetlenebilir.

Bilirkişilik Temel Eğitimi Ne Zaman Başlayacak?

Bilirkişilik Temel Eğitimlerini Eğitim İzni verilen yerler tarafından belli aralıklarla düzenlenmektedir. Sabit eğitim dönemi yoktur. Eğitim kuruluşları yeterli sayıda başvuru aldığı taktirde eğitimleri vermektedirler.

Ancak pandemi nedeniyle Bilirkişilik Temel Eğitimleri ve Bilirkişilik Yenileme eğitimleri Bilirkişi Daire Başkanlığı tarafından durdurulmuştur. Uzun zamandır bu eğitimler verilmemektedir.

2 Mart 2020 tarihinden geçerli olmak üzere tüm bilirkişilik eğitimleri durdurulmuş olup, eğitim kuruluşlarınca, 2 Mart 2020 tarihi ve sonrası için yapılan eğitim planları ve eğitim sınıflarına BİDEP üzerinden onay verilemeyeceğinden eğitim kuruluşlarının mevcut ve planlanan eğitimlerini 1 Mart 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) tamamlaması ve yeni eğitim planı yapmaması rica olunur.

Yukarıdaki duyuru Bilirkişi Daire Başkanlığı tarafından yapılmış. Ancak 2021 olmasına rağmen eğitimler açılmamıştır. Bu eğitimleri almak isteyenlerde artık internette araştırmaktan ve telefon açıp bilirkişi kurullarına sormaktan bıkmıştır. Bizde size yardımcı olmak için aşağıdaki iletişim formunu hazırladık. Aşağıdaki formu doldurduğunuz taktirde sizlere eğitimler başladığında e posta göndereceğiz.

Bilirkişilik Temel Eğitim veren eğitim kurumlarının ne zaman eğitim verdiğine ilişkin takvime burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz. Güncel Eğitim Programının olup olmadığını eğitim kuruluşu ile irtibata geçerek ve web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Bilirkişilik Eğitim Sertifikası Veren Yerler?

Bilirkişilik temel eğitimi veren yerler Bilirkişi Daire Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Bilirkişilik Sertifikası Vermek İçin Bilirkişi Daire Başkanlığının yetkilendirdiği eğitim kurumlarının güncellenmiş listesini isterseniz aşağıda görüntüleyebilir yada aşağıdaki link aracılığıyla bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Temel Eğitimi Vermeye Yetkili Yerlerin Listesini İndir

bilirkisilikegitimkuruluslarilistesi-1

Bilirkişilik Yapabilmek İçin Bilirkişilik Temel Eğitimi Sertifikası Almak Zorunlu mudur?

Evet Zorunludur. Bilirkişilik yapmak isteyen herkes bu sertifikayı almak zorundadır.Ancak Sermaye Piyasası Kurulunun vermiş olduğu gayrimenkul değerleme lisansı olanlar bilirkişilik temel eğitimi sertifikası almadan bilirkişilik yapabilirler.

Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikası Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikası ( Bilirkişilik Sertifikası ) 3 yıl geçerlidir.

Bilirkişilik Eğitim Sertifikası Veren Eğitim Kurumları Arasında Fark Var Mı?

Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikasını aldığınız yerin önemi bulunmamaktadır. Eğitim İzni verilen yerlerin hepsi aynı sertifikayı vermektedir.
Aynı ilde birden çok eğitim açılmış olabilir. Bu eğitim kurumlarından istediğiniz herhangi birinden bu sertifikayı alabilirsiniz. 

bilirkişilik temel eğitim sertifikası örnek resim
bilirkişi sertifikası örnek

Sertifikayı ikamet ettiğimiz İlde Bulunan Eğitim Kurumlarından Almak zorunlu mudur?

Bilirkişi Daire Başkanlığı‘nın izin verdiği herhangi bir eğitim kurumundan aldığınız sertifikalar tüm bilirkişi kurullarında geçerlidir.

Bilirkişi Daire Başkanlığı’nın izin verdiği Eğitim Yerlerini Nereden Öğrenebilirim?

Burayı tıklayarak Güncel Temel Bilirkişilik Eğitimi vermeye yetkili eğitim kurumlarının listesine ulaşabilirsiniz.


Reklam


Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikası Ücretleri 2020 yılında Ne kadar?

Bilirkişilik Temel Eğitim Ücretleri Eğitim Kuruluşlarına göre değişmekte ancak irtibat kurduğumuz bir kaç yerdeki ücretler:

 • Üniversitelerin Sürekli Eğitim Merkezlerinde 1200,00 TL ile 1500,00 TL arasında değişmektedir.
 • Meslek Odalarında (Zİraat Odaları, Makine Mühendisi Odaları, Mali Müşavirler Odaları) odaya kayıt olan üyelerine 700 TL – 800 TL arasında ücretlerle bu sertifikayı vermektedir. Odaya kayıtlı olmayanlardan 850 TL ile 950 TL arasında (2018 Yılında) ücret istemektedirler.

Bilirkişilerin Temel Eğitim Sertfikasının Süresi Dolunca Ne Yapmalıyım?

Bildiğiniz üzere bilirkişilik temel eğitim sertifikası 3 yıl geçerlidir. Üç yıl içerisinde 6 saatten az olmamak kaydıyla yenileme eğitimi alarak temel eğitim sertifikanızın geçerliliğini uzatabilirsiniz.

Bilirkişilik Yenileme Eğitimini Nereden Alabilirim?

“Bilirkişilik Temel Eğitim Sertifikasını Nereden Alabilirim? ” sorusunun cevabı yenileme eğitimi içinde geçerlidir. Temel Eğitim Sertifikası veren yerler aynı zamanda yenileme eğitimlerini de vermektedir.

bilirkişi yenileme eğitimi
bilirkişilik yenileme eğitimi veren yerler

 

Yorumlar: 2

 1. BEKİR SIDDIK TEKİN dedi ki:

  HOCAM SİZE ŞAHSEN SORMAK İSTEDİĞİM SORULAR VAR ACABA ULAŞABİLECEĞİM BİR MAİL ADRESİ RİCA EDEBİLİR MİYİM?

Yorumunuzu ekleyin