Bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
5 yıl fiili çalışmış olmak

Bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim


ReklamReklam


Bilirkişi olmak isteyenlerin en çok sorduğu ve kafalarını karıştıran bilirkişi olma şartını  Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak.” veya ” bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim” detaylıca yazımızda anlatacağız.

Bilirkişilik görevini sadece kamu’da çalışanlar mı yapabilir?

Kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlarda bilirkişilik yapabilirler. Bir dönem özel sektör bir dönem kamuda çalışanlarda bilirkişilik yapabilirler.

Özel sektörde 4 yıl 1 ay inşaat mühendisi olarak çalıştım 11 aydır kamuda inşaat mühendisi olarak çalışıyorum bilirkişilik yapabilir miyim?

Evet bilirkişilik yapabilirsiniz. Özel sektörde çalıştığınız döneme ilişkin (e devlet üzerinden alınabilir) sgk hizmet dökümünüzü aldıktan sonra kamuda çalıştığınız günlere ilişkin olarak kamudaki işyerinizden de yazı alıp başvuru yaparsanız bilirkişilik yapabilirsiniz. 

Önemli olan husus fiilen çalışmış olmaktır. Yani özel sektörde yada kamuda çalıştığınız sürelerin toplamının ( 5 YIL) 1825 günden fazla olmasıdır. Ve bu çalışma sürelerini belgelendirmektir.

Sadece özel sektörde çalışanlar “ bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim ” şartını sağladıklarını nasıl kanıtlayabilirler?


Reklam


Sgk ya müracat edip hizmet dökümünü alıp bilirkişiliğe başvuru yapabilirler. Ayrıca e devlet üzerinden Sgk Hizmet dökümü evrakları da alınabilir bu belgeleri bilirkişi kurulları kabul etmektedirler. 

Üniversite okurken staj yaptım hemde meslek öncesi eğitimim var bunun 5 yıllık süreye katkısı olur mu?

Meslek öncesi eğitim ve stajda geçen süreler fiili çalışmadan sayılmaz.

Özel Sektörde sigortasız olarak 10 ay ve sigortalı olarak 4 yıl 6 ay çalıştım bilirkişilik yapabilir miyim?

Bu durumdaki bilirkişinin sgk hizmet dökümünde toplam 4 yıl 6 ay fiili hizmeti var fakat 10 ay sigortasız çalıştığından bu sgk hizmet dökümünde gözükmemektedir. Eğer sizi sigortasız çalıştıran işyerinden “sizi sigortasız olarak şu tarihler arasında çalıştırdım.” şeklinde bir yazı alabilirseniz bilirkişi kurulları bu yazıyı değerlendireceğini belirtmektedir.

Kamuda harita teknikeri olarak 7 yıl çalıştım ve çalıştığım dönemde harita mühendisliği bölümünü bitirdim ve son 1 yıldır harita mühendisi olarak İstanbul Tapu Müdürlüğünde çalışıyorum bilirkişilik yapabilir miyim?

Harita Teknikeri olarak “en az beş yıl fiilen çalışmış olma” şartını taşıdığınız için harita teknikerlerinin başvurabileceği uzmanlık alanlarında bilirkişilik yapabilirsiniz. Her ne kadar harita teknikerliği ile harita mühendisliği benzer işler olsada harita mühendisi kadrosunda 1 yıl çalıştığınız için harita mühendisliği uzmanlık alanında bilirkişilik yapamazsınız. Eğer 4 yıl daha harita mühendisi olarak çalışırsanız 4 yıl sonra harita mühendisliği alt uzmanlık alanında da bilirkişilik yapabilirsiniz.

5 Yıl Deneyim Şartından Muaf Olanlar Kimlerdir?

 • 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanununa göre yetkilendirilen gayrimenkul değerleme uzmanları bakımından, sadece 05.02. kodlu Kamulaştırma (Gayrimenkul Değerleme-Taşınmaz Geliştirme) alt uzmanlık alanında bilirkişilik başvurusunda bulunmaları şartıyla, bilirkişiliğe kabul için aranan bilirkişilik temel eğitimi alma ve fiilen beş yıl görev yapma şartları aranmaz. Ancak, diğer uzmanlık alanlarında bilirkişiliğe başvuru yapmaları halinde gayrimenkul değerleme uzmanları bakımından da, bilirkişilik temel eğitimi ile fiilen beş yıl çalışma şartları aranır.
 • Taşınmaz geliştirme konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış uzmanlar bakımından, sadece 05.02. kodlu Kamulaştırma (Gayrimenkul Değerleme-Taşınmaz Geliştirme) alt uzmanlık alanında görev yapmak şartıyla, bilirkişiliğe kabul için aranan bilirkişilik temel eğitimi almak kaydıyla fiilen beş yıl görev yapma şartı aranmaz. Ancak, diğer uzmanlık alanlarında bilirkişiliğe başvuru yapmaları halinde taşınmaz geliştirme konusunda yüksek lisans veya doktora yapmış uzmanlar bakımından da, fiilen beş yıl çalışma şartı aranır.


ReklamReklam


5 Yıllık Mesleki Deneyimim Yok Bilirkişi Başvurusu Yaparsam Ne Olur?

  Yaptığı başvurusu, meslekî olarak (fiili çalışma süresi, uzmanlık alanlarına göre aranan nitelikler vb.) yeterli nitelikte bulunmadığı gerekçesiyle reddedilenler, bir yıl geçmedikçe yeniden bilirkişilik yapmak için başvuruda bulunamazlar.

Bilirkişi başvurusunu kim nasıl değerlendiriyor?

Bilirkişi başvurusunun yapıldığı Bilirkişi Kurulu değerlendirmeye almaktadır. Detaylı bilgi için…

bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim gösterir belgeyi nereden alabilirim?

Kamuda çalışanlar çalışmış oldukları kurumdan alabilirler. Örneğin polis memurları ve askerler görev belgesi alabilirler. Adliye bünyesinde çalışanlar komisyonlardan hizmet belgesi alabilirler. Kamu çalışanları ayrıca e devlet üzerinden de hizmet dökümü alabilirler.

Özel sektör çalışanları E devlet üzerinden hizmet dökümünü alabilirler. Sigortası çalıştıkları süre varsa buna ilişkinde şirket yetkilisi tarafından imzalanmış bir yazı da alabilirler.

e devlet üzerinden hizmet dökümü almak için tıkla

 

Yorumlar: 10

 1. Mahsum dedi ki:

  Mrb asteğmen olarak yapılan askerlik mesleki deneyimden sayılır mı teşekkürler…

  • bilirman dedi ki:

   Sgk hizmet dökümünden ilgili meslek koduna bakın ne olarak yatmış. Eğer meslek kodu askeri personel gözüküyorsa kabul edilebilirsiniz. Bilirkişi Kurullarından kesin bilgi edinmelisiniz.

 2. Savaş dedi ki:

  Merhaba, üniversite eğitim hayatımda üniversitenin biriminde yarı zamanlı (büro işçisi) olarak çalışmıştım. SGK da gözüküyor, acaba tecrübe olarak sayılır mı?

  • bilirman dedi ki:

   Üniversitede hangi bölümden mezunsunuz? Mezun olduğunuz tarih nedir? Bilirkişilik Yapmak İstediğiniz uzmanlık alanı hangisi? Bu soruları cevaplandırın size tecrübe şartını sağlayıp sağlamadığınızı söyleyeyim.

 3. Osman dedi ki:

  Merhaba, gerçek kişi olarak firma sahipleri tecrübeli sayılıyor mu ? Bağ-Kurlular yani

  • bilirman dedi ki:

   Mesleğiniz nedir?
   Okuduğunuz lisans veya önlisans nedir?
   İşyeri ne üzerine?
   Bilirkişilik Yapmak istediğiniz Uzmanlık Alanı Nedir?
   İşyeriniz kaç yıldır faal?

   Bu soruların yanıtını yazarsanız size yardımcı olmaya çalışalım.

 4. muhammet balcı dedi ki:

  bir özel hukuk tüzel kişisinde yapılan hukuk müşavirliği avukatlık kıdeminden sayılıyor mu? sgk hizmet kodunda hukuk müşavirliği kodu yazılı.

  • bilirman dedi ki:

   sigorta meslek kodunuzu kontrol edin eğer hukukla ilgiliyse 5 yıllık deneyime sayılabilir. Tabiki Bölge Kurulu’na ve ihtiyaca göre istediği gibi karar vermek bölge kurulunun elindedir.

 5. seren dedi ki:

  merhaba, Pdr mezunuyum. adliyede 2 yıldır zabıt katibi olarak görev yapıyorum. adli psikolog alanında temel eğitim sertifikası aldıktan sonra 5 yıl deneyim şartı aramaksızın(alan çıkışlı olduğum için) o süreyi beklemeden başvuru yapabileceğimi söylediler. bu konu hakkında yardımcı olur musunuz?

Yorumunuzu ekleyin