bilenol.com

Bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim

5 yıl fiili çalışmış olmak

5 yıl fiili çalışmış olmak nedir?

Bilirkişi olmak isteyenlerin en çok sorduğu ve kafalarını karıştıran bilirkişi olma şartını  Bilirkişilik yapacağı uzmanlık alanında en az beş yıl fiilen çalışmış olmak.” veya ” bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim” detaylıca yazımızda anlatacağız.

Bilirkişilik görevini sadece kamu’da çalışanlar mı yapabilir?

Kamuda çalışanlar ve özel sektörde çalışanlarda bilirkişilik yapabilirler. Bir dönem özel sektör bir dönem kamuda çalışanlarda bilirkişilik yapabilirler.

Özel sektörde 4 yıl 1 ay inşaat mühendisi olarak çalıştım 11 aydır kamuda inşaat mühendisi olarak çalışıyorum bilirkişilik yapabilir miyim?

Evet bilirkişilik yapabilirsiniz. Özel sektörde çalıştığınız döneme ilişkin (e devlet üzerinden alınabilir) sgk hizmet dökümünüzü aldıktan sonra kamuda çalıştığınız günlere ilişkin olarak kamudaki işyerinizden de yazı alıp başvuru yaparsanız bilirkişilik yapabilirsiniz. 

Önemli olan husus fiilen çalışmış olmaktır. Yani özel sektörde yada kamuda çalıştığınız sürelerin toplamının ( 5 YIL) 1825 günden fazla olmasıdır. Ve bu çalışma sürelerini belgelendirmektir.

Sadece özel sektörde çalışanlar “ bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim ” şartını sağladıklarını nasıl kanıtlayabilirler?

Sgk ya müracat edip hizmet dökümünü alıp bilirkişiliğe başvuru yapabilirler. Ayrıca e devlet üzerinden Sgk Hizmet dökümü evrakları da alınabilir bu belgeleri bilirkişi kurulları kabul etmektedirler. 

Üniversite okurken staj yaptım hemde meslek öncesi eğitimim var bunun 5 yıllık süreye katkısı olur mu?

Meslek öncesi eğitim ve stajda geçen süreler fiili çalışmadan sayılmaz.

Özel Sektörde sigortasız olarak 10 ay ve sigortalı olarak 4 yıl 6 ay çalıştım bilirkişilik yapabilir miyim?

Bu durumdaki bilirkişinin sgk hizmet dökümünde toplam 4 yıl 6 ay fiili hizmeti var fakat 10 ay sigortasız çalıştığından bu sgk hizmet dökümünde gözükmemektedir. Eğer sizi sigortasız çalıştıran işyerinden “sizi sigortasız olarak şu tarihler arasında çalıştırdım.” şeklinde bir yazı alabilirseniz bilirkişi kurulları bu yazıyı değerlendireceğini belirtmektedir.

Kamuda harita teknikeri olarak 7 yıl çalıştım ve çalıştığım dönemde harita mühendisliği bölümünü bitirdim ve son 1 yıldır harita mühendisi olarak İstanbul Tapu Müdürlüğünde çalışıyorum bilirkişilik yapabilir miyim?

Harita Teknikeri olarak “en az beş yıl fiilen çalışmış olma” şartını taşıdığınız için harita teknikerlerinin başvurabileceği uzmanlık alanlarında bilirkişilik yapabilirsiniz. Her ne kadar harita teknikerliği ile harita mühendisliği benzer işler olsada harita mühendisi kadrosunda 1 yıl çalıştığınız için harita mühendisliği uzmanlık alanında bilirkişilik yapamazsınız. Eğer 4 yıl daha harita mühendisi olarak çalışırsanız 4 yıl sonra harita mühendisliği alt uzmanlık alanında da bilirkişilik yapabilirsiniz.

5 Yıl Deneyim Şartından Muaf Olanlar Kimlerdir?

5 Yıllık Mesleki Deneyimim Yok Bilirkişi Başvurusu Yaparsam Ne Olur?

  Yaptığı başvurusu, meslekî olarak (fiili çalışma süresi, uzmanlık alanlarına göre aranan nitelikler vb.) yeterli nitelikte bulunmadığı gerekçesiyle reddedilenler, bir yıl geçmedikçe yeniden bilirkişilik yapmak için başvuruda bulunamazlar.

Bilirkişi başvurusunu kim nasıl değerlendiriyor?

Bilirkişi başvurusunun yapıldığı Bilirkişi Kurulu değerlendirmeye almaktadır. Detaylı bilgi için…

bilirkişilikte 5 yıl mesleki deneyim gösterir belgeyi nereden alabilirim?

Kamuda çalışanlar çalışmış oldukları kurumdan alabilirler. Örneğin polis memurları ve askerler görev belgesi alabilirler. Adliye bünyesinde çalışanlar komisyonlardan hizmet belgesi alabilirler. Kamu çalışanları ayrıca e devlet üzerinden de hizmet dökümü alabilirler.

Özel sektör çalışanları E devlet üzerinden hizmet dökümünü alabilirler. Sigortası çalıştıkları süre varsa buna ilişkinde şirket yetkilisi tarafından imzalanmış bir yazı da alabilirler.

e devlet üzerinden hizmet dökümü almak için tıkla

Exit mobile version