Bilirkişilikten Çıkma

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
bilirkişilikten nasıl çıkılır?

Bilirkişilikten Çıkma


ReklamReklam


Bilirkişilikten çıkma : Bilirkişilik Bölge Kurullarının listesinde yer alan bilirkişiler çeşitli sebeplerle ( Hastalık, Ailevi sebepler, İş değişikliği, bilirkişilik yapmak istememe, görevlendirme yapılmaması) bilirkişilik yapmak istemediğini bilirkişi kurullarına bildirirse bilirkişi listesinden silinir bu işleme bilirkişilikten çıkma işlemi denir.

Bilirkişilikten Çıkma İsteğinin Nedenleri Nelerdir?

 • Bilirkişilerin bilirkişilik yapmak istememesinin başlıca sebeplerinin başında eşit bir şekilde görevlendirilmenin yapılmaması gelmektedir. Örneğin Bilirkişi Kurulu listesinde 20 tane bilirkişi bulunmakta bu 20 kişiden 3 kişi 100 dosya alıp rapor hazırlayıp mahkemeye sunmuşken kalan 17 kişi 20 tane dosya için rapor sunabilmektedir. Çünkü bilirkişilerin görevlendirilmesi otomatik tevzi gibi bir sistemle yapılmamaktadır. Bu da bazı kişilere 100 hatta 1000 dosya rapor yazılması için verilirken bazılarına hiç dosya gitmemesine sebep olmaktadır. Bunu vicdanen kabullenemeyen bazı bilirkişiler zaten dosya alamıyorum boşuna birde yenileme eğitimine de para vermeyeyim yada tepki mahiyetinde bilirkişilikten çıkmaktadır.

Bilirkişilikten Çıkmanın Diğer Nedenleri:

 • Bilirkişinin kendi mesleğini icra etmesine zamanının kalmaması.
 • Bilirkişiye bilirkişi rapor ücretlerinin çok düşün ödenmesi yada emeğinin karşılığını maddi olarak alamaması.
 • Bilirkişinin sağlık durumlarının kötüleşmesi.
 • Bilirkişinin özel sektörde çalışması nedeniyle keşif veya dosyaları teslim alamaması nedeniyle.
 • Bilirkişinin artık bilirkişilik yapmak istememesi.

Bilirkişilik Dondurulabilir mi? Bilirkişilik görevini dondurabilir miyim?

Bilirkişilik dondurulamaz. Bilirkişilik görevi geçici yada süreli olarak da dondurulamaz.

Kısa Bir Süre Bilirkişilik Yapmak İstemiyorum Ne yapabilirim?

 • Örneğin 1 ay veya kısa süreli olarak bilirkişilik yapmak istemiyorsanız şunları yapabilirsiniz. Örneğin ameliyat olacaksınız ve bu süreçte bilirkişilik yapmak istemiyorsunuz. Sizi görevlendirmek isteyen mahkemeye ameliyat olduğunuzu bildirerek sizi görevlendirmemesini talep edebilirsiniz.
 • Yada yurt dışına eğitim vs nedenlerle gittiniz bunu sizi görevlendirmek isteyen mahkemelere ileterek mazeretinizi sunabilirsiniz.
 • Üzerinizde çok fazla dosya olduğunu ve yetiştiremeyeceğinizi görevlendirmek isteyen mahkemeye bildirin.

Bu gibi geçerli makul sebeplerle mahkemeden dosya almamayı sağlayabilirsiniz. Ancak Bilirkişi Kurulu kesinlikle geçici olarak dondurma işlemi yapmamaktadır. Geçici olarak pasif duruma da almamaktadır.

bilirkişilikten kendi isteğimle çıkmak istiyorum
bilirkişilikten çıkabilir miyim
nasıl bilirkişilikten çıkarım
bilirkişi

Bilirkişi Kurulu Listesinden Kendi İsteğimle Çıkarsam Ne Olur?

Bilindiği üzere bilirkişi alımı yılın belli dönemlerinde olmaktadır. Hatta 2019 yılında bilirkişi alımı olmamış 2020 de ne zaman olacağı da kesin olarak belli değildir. İlerleyen zamanlarda sadece ihtiyaç olan uzmanlık alanlarında bilirkişilerin alınacağı da söylenmektedir. Bu gibi durumlarla karşılaşılabilir. Yani bilirkişi listesinden çıkmak çok kolay ancak tekrardan bilirkişilik listesine girmek çok zordur. Ayrıca bilirkişilerden aranılan nitelikler değişebilir bu sebeplerle tekrardan bilirkişi listesine girmek zorlaşabilir.


ReklamReklam


Bilirkişilikten çıkmak istiyorum ne yapabilirim?

 • Bilirkişilikten çıkmadan önce mahkeme tarafından size verilen tüm dosyaları eksiksiz olarak teslim etmelisiniz. Bilirkişi Portal Üzerinde yer alan iş listesi ekranlarından veya bilirkişi kurullarından üzerinizde mahkemenin dosyası var mı yok mu öğrenebilirsiniz. Üzerinizde teslim edilmemiş dosya kesinlikle kalmamalıdır.

 • Bilirkişi raporu yazdığınız ancak bilirkişilik ücretini alamadığınız tüm dosyaları tespit etmeli ve ücretinizi ödemeyen mahkemelere durumu bildirerek bilirkişi ücretlerinizin tamamını almalısınız. Bilirkişilikten çıktıktan sonra bilirkişilik durumunuz pasif olacağından mahkemeler size ödeme yapamaz. Bu sebeple tüm alacaklarınızı tahsil etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

 • Rapor yazılacak dosya yoksa ve bilirkişilikten doğan ücretlerinizi eksiksiz aldıysanız, yetkili bilirkişi kuruluna yazılı bir dilekçe yazarak bizzat gidip verebilir yada Adalet Komisyonları aracılığıyla muhabere üzerinden dilekçenizi ilgili bilirkişi kuruluna göndermelisiniz.

Bilirkişilikten Çıkma Talepli Dilekçe Örneği İndir

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin