Bilirkişiler İçin Dilekçe Örnekleri

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
bilirkişi dilekçe örneği

Bilirkişiler İçin Dilekçe Örnekleri


ReklamReklam


Bilirkişilerin yaptıkları görev nedeniyle bazı dilekçelere ihtiyaç duymaktadırlar. Bilirkişilerin en çok ihtiyaç duyduğu ve kullandıkları dilekçeleri sizler için bir sayfada topladık. Dilekçe örnekleri en çok kullanılandan az kullanılana doğru yukarıdan aşağıya doğru sıraladık. Başka dilekçelere yada yazıya ihtiyacınız olursa sayfanın altına yorum yazabilirsiniz.

Bilirkişi nakil işlemleri için gerekli dilekçe örnekleri (Bilirkişilerin tayini çıktığında yazması gereken dilekçe)

  Bilirkişilerin tayininin başka bir bilirkişi kurulu yetki sınırları içerisine çıktığı durumlarda yazılması gereken dilekçedir. Bilirkişiler adres değişikliği, iş değişikliği ve emeklilik gibi nedenlerle başka kurullara nakil olabilirler. Nakil olabilmek için yazılması gereken dilekçe aşağıdadır.

tayin dilekçe örneği indir

Kesinleştirme Dilekçe Örnekleri (Hızlandırma Dilekçesi)

 Kesinleştirme dilekçesi, bilirkişiler hakkında bilirkişi kurulu tarafından verilen kararın hızlı şekilde kesinleştirilmesi ve sonuca ulaşması için yazılır. Örnekle anlatacak olursak nakil olmak isteyenler hakkında verilen karar tebligat ile bilirkişiye tebliğ edildikten sonra 30 gün itiraz süresi bulunmaktadır. İşte bu 30 günlük süreyi beklemeden sonuçlandırmak için kesinleştirme dilekçesi yazılabilir. 

  Aşağıda şimdilik sadece nakil kararının kesinleştirme dilekçesinin örneği konulmuştur. İlerleyen zamanlarda örnekler arttırılacaktır.

nakil kararını kesinleştirme dilekçesi

İban Değişikliği Dilekçesi

  Bilirkişiler çeşitli nedenlerle iban numaralarını değiştirmek istemektedirler. İban değişikliğini Bilirkişi Portal üzerinden kendiniz yapabildiğiniz gibi bir dilekçe yazıp bilirkişi kuruluna göndererek yaptırabilirsiniz.

Not: Bilirkişi Portal üzerinden daha hızlı yapılmaktadır. Ancak portal üzerinden yaparken sadece tek İban numarası olmasına dikkat ediniz. Portalda İki tane iban numarası olanlar sorun yaşamaktadırlar. İbanınızı portal üzerinden güncelledikten sonra bilirkişi kuruluna telefonla ulaşıp kontrol ettirebilirsiniz.

İBAN değiştirme (güncelleme) dilekçesi indir

Ek Uzmanlık Talep Dilekçesi

  Bilirkişilik kuruluna kayıtlı olan bilirkişi uzmanlık alanlarına yeni bir uzmanlık( ek uzmanlık ) alanını ekletmesi işlemine denir.

ek uzmanlık dilekçesi indir


ReklamReklam


SPK‘nın Verdiği Gayrimenkul Değerleme Lisansını Bilirkişi Kuruluna Kaydetme Dilekçesi

Spk lisansının eklenmesini talep eden dilekçe indir

Mahkemeden Ek Süre Talep Etme Dilekçesi

  Bilirkişilerin çeşitli sebeplerle rapor yazamadıkları durumlar olabilmektedir. Bu sebepler sağlık sorunları, iş yoğunluğu, pandemi, şehir dışı zorunlu eğitimler olabilir. Bu gibi durumları mahkemeye bildirerek ek süre talep edilebilir. 

  Not: Bilirkişilerin mahkemelerden sözlü olarak izin almaktansa dilekçe yazarak ek süre almak bilirkişilerin yararına olacaktır. Çünkü dosyanın tarafları bilirkişi gereken sürede raporunu sunmamıştır diyerek bilirkişiyi şikayet edebilir.

ek süre isteme dilekçesi

Yemin Tarihinde Gidip Yemin Edemeyenlerin Göndermesi Gereken Mazeret Dilekçesi

  Bilirkişi Kurulları bilirkişi başvurularını kabul ettiği kişilere belirli tarihler arasında yemin ettirmektedir. Bu tarihlerde hastalık, şehir dışı görevi, yurt dışında olma vs gibi nedenlerle yemine gidemeyenler bu dilekçeyi yazarak daha sonraki bir tarihte yemin etmeyi talep edebilirler.

Yemine Katılamayanlar İçin Mazeret Dilekçesi İndir

Bilirkişilikten Çıkma Dilekçesi

  Bilirkişi eğer isterse bilirkişi listesinden çıkmak isteyebilir. Aşağıda bilirkişilikten çıkma dilekçesi bulunmaktadır.

bilirkişilikten çıkma dilekçesi indir

Bilirkişiyi Şikayet Dilekçesi

  Bilirkişiler bazı sebeplerden ötürü şikayet edilebilirler. Bilirkişilerin en çok şikayet edildiği husus bilirkişi raporunu geç teslim etme ve bilirkişinin hukuki değerlendirme bulunmasıdır. Bu sebeplerle bilirkişiler şikayet edilebilirler. Not:Bilirkişilerin raporlarını zamanında yazmaları bilirkişilerin yararına olacaktır.

bilirkişiyi şikayet dilekçesi indir

Bilirkişi Savunma Dilekçesi

  Bilirkişiler şikayet veya ihbar edildiklerinde haklarında disiplin dosyası oluşturulur. Bilirkişi hakkında yapılan incelemeye esas olmak üzere bilirkişiden yazılı savunma istenilir. Bilirkişiye yazılı savunmasını sunması için genelde 7 günlük süre verilmektedir. Şikayet edilen bilirkişiler 7 gün içerisinde savunmalarını bilirkişi kurullarına göndermelidir. Eğer savunma gönderilmezse suçlamaları ikrar etmiş gibi değerlendirilebilir. O yüzden mutlaka savunmanızı gönderiniz. Aşağıda şablon olarak kullanmanız için örnek savunma dilekçesi konulmuştur.

savunma dilekçesi indir


ReklamReklam


  Yukarıda bilirkişilerin en çok kullandığı dilekçe örnekleri indirip düzenlenebilir şekilde yüklenmiştir. Bilirkişiler için en önemli dilekçe nakil kararını kesinleştirme dilekçesidir. Çünkü bilirkişi kurulları tarafından verilen kararlar ilgili bilirkişiye tebliğ edildikten 30 gün sonra kesinleşir. Bilirkişilerin bu 30 günlük süreleri beklememesi için kesinleştirme dilekçesi yazarak bilirkişi kurullarına Uyap üzerinden göndermeleri gerekmektedir.

Dilekçe Örnekleri Bilirkişi Kurullarına Nasıl Ulaştırılabilir?

Bilirkişi kurulları 2 şekilde evrak kabul etmektedir

  1. Birinci yol bizzat bilirkişi kuruluna giderek dilekçeyi ulaştırmaktır.
  2. İkinci yol ise herhangi bir adliyeye giderek ( Adliyelerde Komisyon veya ön bürolara gidilmeli) muhabere aracılığıyla dilekçenizi Uyap üzerinden göndermektir. Not Adliyeler aracılığıyla dilekçe gönderirken mutlaka tarattırıp gönderiniz. Dilekçe taratılmadan gönderilirse bilirkişi kuruluna posta yoluyla dilekçe aslı gidene kadar işlem yapılamaz.

Bilirkişi Kurulları adliye aracılığıyla gönderilmeyen kargo, aps ve gönderi kabul etmemektedir. Fax ve e-mail ile de evrak kabul etmemektedir.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin