Bilirkişilik Önemli Duyurular

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Bilirkişilik Önemli Duyurular


ReklamReklam


Bilirkişilik ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Duyuru haber ve önemli gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. 

Bilirkişilik Yenileme Eğitimi

Bilirkişilik Daire Başkanlığınca yapılan duyuru ile şuanki bilirkişi listesinde yer alan tüm bilirkişilerin (2018 ve 2019 yılında başvuru yapıp, yemin edip, bilirkişi listelerinde kayıtlı olan kişilerin) yenileme eğitimleri almaları gereken tarih 2021 yılı sonuna kadar uzatılmıştır.

Kısaca şuan bilirkişilik yapan ve yenileme eğitimi alması gerekenlere 2021 yılı sonuna kadar süre tanınmıştır. Zaten şuan yenileme eğitimi veren hiçbir eğitim kurumu da yok ve yenileme eğitimi alan bilirkişi de yoktur. Gönlünüzü rahat tutun yenileme eğitimleri açıldığında da web sayfamız sizlere e-mail ile bilgilendirme yapacaktır.Yenileme Eğitimi Başladığında Haberdar Olmak İstiyorum

Daire Başkanlığının Duyurusunun tam metnini okumak için  burayı tıklayın.

Bilirkişi Raporunun Standardartlarının Yükseltilmesi Hakkında Duyuru
Bilirkişi Raporlarının Kalitesini Arttırma Yolları

Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından yapılan çalışma ile “Bilirkişilerin Uyacağı Rehber İlkeler ve Bilirkişi Raporlarında Bulunması Gereken Standartlar” belirlendi.

Yapılan bu çalışma ile bilirkişilerin, bilirkişilik faaliyeti ile ilgili farkındalığının ve etkinliğinin artırılması, bilirkişilik hizmetleri ile raporların yazımında ülke genelinde geçerli olacak asgari bir standart oluşturularak bu alanda uygulama birliğinin sağlanması hedeflendi.

Bilirkişilerin Uyacağı Rehber İlkeler ve Bilirkişi Raporlarında Bulunması Gereken Standartlar İsimli Dökümanı İndir

e-bilirkişi uygulaması

e-bilirkişi isimli mobil uygulama hazırlandı ve kullanıma açıldı. Yaptığımız denemede şimdilik cep telefonlarından mobil imza ile kullanılabilmektedir. Cep telefonlarına e-imza takılamadığından cep telefonundan e-bilirkişi uygulamasına giriş yapılamadı. e-bilirkişi Uygulaması hem android telefonlar için hem ios ( İphone) telefonlar için hazırlandı. Aşağıda android telefonlar için indirme linki konulmuştur. Apple marka telefonlarınıza indirmek için apple store ye girerek e-bilirkişi yazarak uygulamayı telefonlarınıza indirebilirsiniz. Uygulama Adalet Bakanlığı tarafından hazırlandı güvenle kullanabilirsiniz. Bu güzel çalışmaların devamının gelmesini de beklemekteyiz.

Android Telefonunuza indirmek İçin Tıkla

Bilirkişi Daire Başkanlığı bilirkişilere verilen eğitim müfredatının gözden geçirilmesi ve güncellenmesine yönelik çalışma başlatmış ve temel eğitim veren tüm eğitim kuruluşları 1 Mart 2020 tarihinden itibaren temel bilirkişilik sertifikası verememektedir. Buna ilişkin tam duyuru metnini görmek için burayı tıkla.

Bilirkişilik temel ve alt uzmanlık alanları ve bu alanlara göre bilirkişilerde aranacak nitelikler bilindiği üzere Bilirkişilik Daire Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. 65 kodlu temel uzmanlık alanının alt uzmanlık alanlarında bilirkişilik yapmak isteyenlerden aranan nitelikler güncellenmiştir. Artık 24 saatlik eğitim alma şartı kaldırıldı. Diğer değişiklikleri görmek için burayı tıkla. 

Korona Virüsü Hakkında Alınacak Tedbirler Kapsamında Bilirkişilerin Rapor Teslim Süreleri Uzatıldı. Ayrıntıları görmek için burayı tıkla.

Bilirkişi Kurulları web siteleri yenilenmeye başladı. Bilirkişi Kurullarının yeni web sayfaları oldukça okunaklı ve görsellik açısından oldukça gösterişli olmuştur. Ancak eski duyuruları web sitelerinde gözükmemektedir. Zamanla onların da yüklenmesi beklenmekte.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin