Bilirkişilikte e-imza ve mobil imza

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Bilirkişilikte e-imza ve mobil imza


ReklamReklam


bilirkişi portal e-imza mobil imza bilirkişi portal kullanımı ve bilirkişi portaldan bilirkişi başvurusu yapabilmek için gerekli olan bir araçtır. Bilirkişi Portal’a e-imza veya mobil imza ile giriş yapılır. Bilirkişi Portal’a giriş yaptıktan sonra bilirkişi başvurusu yapılabilir. Bilirkişi başvurusu 2018 yılında sadece sistem üzerinden yapıldı. 2020 yılında da bilirkişi başvurusu bilirkişi portal üzerinden alınacaktır. Bu sebeplerle e imza bilirkişilerin olmazsa olmazıdır.

Bilirkişilikte e-imza nedir?

E-İmza Nedir?

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan şekliyle elektronik imza; başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi tanımlar. 

  • Elektronik imza; bir bilginin üçüncü tarafların erişimine kapalı bir ortamda, bütünlüğü bozulmadan (bilgiyi ileten tarafın oluşturduğu orijinal haliyle) ve tarafların kimlikleri doğrulanarak iletildiğini elektronik veya benzeri araçlarla garanti eden harf, karakter veya sembollerden oluşur.
  • Elektronik imza kavramı çok genel bir tanım olup kişilerin elle atmış olduğu imzaların tarayıcıdan geçirilmiş hali olan sayısallaştırılmış imzaları, kişilerin göz retinası, parmak izi ya da ses gibi biyolojik özelliklerinin kaydedilerek kullanıldığı biyometrik önlemleri içeren elektronik imzaları veya bilginin bütünlüğünü ve tarafların kimliklerinin doğruluğunu sağlayan sayısal imzaları içermektedir.
  • Sayısal imza, imzalanan metine göre farklılık gösterir ve içeriğin matematiksel fonksiyonlardan geçirilerek eşsiz olduğu düşünülen bir değer bulunması sureti ile elde edilir. Yani kişilerin, elle atılan imzada olduğu şekilde tek imzası yoktur; bunun yerine imzalamada kullanılan anahtarları vardır.
  • 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda ve bu metinde geçen “elektronik imza” kavramı sayısal imzayı işaret etmektedir.
Bilirkişi Portala girmek için e imza veya mobil imza hangisini almalıyım?
Bilirkişi Portala Girmek İçin Mobil İmza Nedir?

M-İmza Nedir?

İnternet ortamındaki güvenlik tehditlerinden kurtulursunuz. Başka birisi şifrelerinizi çalıp sizin yerinize işlem yapamaz, sizi taklit ederek e-posta gönderemez. Elektronik ortamda ıslak imzanız ile kanunen eşdeğer sonucu doğurmaktadır.

Bilirkişi Portala Girebilmek İçin M-İmza Nereden Alabilirim?

  • Türk Telekom Hattı kullananlar İçin Türk Telekom Mobil İmza Almak veya detaylı bilgi İçin tıkla.
  • Turkcell kullanıcıları için Turkcell Mobil İmza almak veya detaylı bilgi İçin tıkla.
  • Vodafone kullanıcıları İçin Vodafone Mobil İmza almak veya detaylı bilgi İçin tıkla.

E-imzayı Fiziksel Olarak Alabileceğim Yer Var Mı?

PTT den alabilirsiniz. Anında e-imza teslim eden başka şirketlerde bulunmaktadır.

 Ptt ofislerinden E-imza Almak İçin Tıkla

Sıkça Sorulanlar ( SSS )

Bilirkişi portal e-imza mobil imza olmazsa bilirkişi olamaz mıyım?

E imza veya Mobil İmzanız yoksa bilirkişi olamazsınız. Çünkü bilirkişi başvurusu yapabilmek için bilirkişi portala girmeniz gerekmektedir. Eğer portala giremezseniz bilirkişi olamazsınız.

Bilirkişi portal e-imza mobil imza niye önemlidir?

Bilirkişi Portal her geçen gün geliştirilen çok faydalı bir yazılımdır. Çoğu kendini geliştirmiş bilirkişi bilirkişi portalı aktif olarak bilirkişi raporu göndermek, bilirkişi bilgilerini güncellemek, mahkeme dosyalarını bilgisayar ortamında görmek, bilirkişi olarak görevlendirilip görevlendirilmediği görmek için kullanmaktadırlar.


Reklam


Bilirkişi Portala girmek İçin e-imza mı yoksa Mobil İmza Mı Almalıyım?

Aşağıdaki Tabloda e-imza İle Mobil İmza Karşılaştırılmıştır. Konuştuğumuz bilirkişilerden Bilirkişi Portalı Aktif Kullananlar Mobil imzadan daha çok memnundur. Mobil imza telefonun sinyal aldığı her yerde kullanılabilmektedir. E-imza’yı kullanmak için bilgisayar gerekmektedir. E-imzayı her zaman yanımızda taşımak bazen güçlükler çıkartabilmektedir. E-imza kaybolabilir, kırılabilir ve kaybolabilir. E-imza kaybolduğunda yenisinin temini bazen güçlükler doğurabilmektedir. E-imzanın bilgisayarda çalışması için birkaç program gerekmektedir. E-imza kullanmak için gereken programları bilgisayara kurmak bilgi beceri gerekmekte ve kullanım açısından zorluklar doğurabilmektedir. bilenol.com olarak biz ikisini de kullandık ve mobil imzayı daha kullanışlı bulduk. bilenol.com olarak mobil imzayı tavsiye ediyoruz.

Özellik AdıE-imzaMobil İmza
Ücret Aylık/YıllıkSadece YıllıkAylık ve Yıllık Alınabilir
Kart OkuyucuGereklidirGerekmez
Ücret Yıllık minimum/maximum150-199 TL48/96 TL
KaybolabilirlikKaybolabilirTelefon içerisinde olduğu için kaybolmaz
Kullanılmadığında iptalYıllık Alınırsa İptal Edilmez.Aylık Ücret Alındığından 1 ay sonra iptal edip ücret ödemeyebilirsiniz.
Çalıştığım İşyerimde e-imzam var onunla bilirkişi portala giriş yapabilir miyim?

Kamu kurumunda çalışan bazı kişilerde işyerinin temin ettiği Kamu SM marka ve çeşitli markaların e-imzası olanlar bilirkişi portala ellerindeki bu e-imzalar ile girebilirler. Yeniden e-imza almalarına gerek yoktur. E-imzası olanların mobil imza almalarına gerek yoktur.

Mobil İmzam var E-imza Almama Gerek Var Mı?

Mobil imzanız varsa e-imza almanıza gerek yoktur. Mobil imza ile bilirkişi portala rahatlıkla girip bilirkişi başvurunuzu yapabilirsiniz.

En Çok Kullanılan e-imza markaları nelerdir?

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin