Bilirkişi Kanun ve Yönetmeliği

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
Bilirkişi Kanunu yönetmeliği

Bilirkişi Kanun ve Yönetmeliği


ReklamReklam


Bu sayfada bilirkişi kanun ve yönetmeliği başta olmak üzere bilirkişilerin ihtiyaç duyacağı diğer kanunlar, yönetmelikler, genelgeler, kitaplar ve diğer dökümanları bulabilirsiniz.

Bilirkişilik Kanununu tüm bilirkişiler adı gibi bilmek zorundadır. Çünkü bilirkişilik yaptığı iş icabı kamu görevi niteliğindedir. Bilirkişilik hata kaldıran bir iş değildir. Eğer bilirkişilik kanununa aykırı bir şekilde bilirkişilik yapıldığı tespit edilirse görevi kötüye kullanmak suçundan hakkınızda işlem yapılabilir.

Bu yüzden aşağıdaki bilirkişi kanun ve yönetmeliği hem bilirkişiler hem bilirkişi adayları hemde avukatların özenle okuması gerekmektedir. Ayrıca bilirkişi kurulu tarafından da idari yönden işlem başlatılır. Eğer Bilirkişi Kurulu da Bilirkişi Kanun ve Yönetmeliği ‘ne aykırı bir durum tespit ederse uyarma, 1 ay geçici bilirkişi listesinden çıkarma ve bilirkişilikten sürekli çıkarmaya kadar cezalar verebilir.

Bilirkişiler için e tebligat zorunlu olmuştur. Her bilirkişiye bir e tebligat adresi oluşturulmuştur. E tebligat kullanımı hem kağıt tasarrufu hem de zaman tasarrufu sağlamıştır. Özellikle bilirkişilerin nakil işlemleri normal tebligat yapıldığı zamanlarda (tebliğ edilememe, adresin kapalı olması, adresin yetersiz olması, postasının ihmali) gibi nedenlerle çok uzun sürmekteydi. Elektronik tebligat bu gibi sorunları ortadan kaldırmış ve bilirkişilere çok fazla zaman kazandırmıştır. Bilirkişi görevlendirmeleri de artık Uyap üzerinden e tebligat adresine kolaylıkla yapılabilmektedir.

Elektronik Tebligat Portalına Girmek İçin Tıkla

Bilirkişi olabilmek için okuyabileceğim kitaplar nelerdir?

  • Bilirkişi Daire Başkanlığı’nın Bilirkişilik temel eğitiminden istenilen faydanın sağlanması ve eğitimi kaliteli bir şekilde uygulanması amacıyla hazırlanmış bir kitaptır.
  • Bilirkişi olmak isteyen tüm ilgililerin kullanımına sunulmuştur. Kullanıcı el kitabı ve kaynak kitabı olarak iki kitaptan oluşmakta ve çok sade bir anlatımla yazılmıştır.
  • Bu kitap Adalet Bakanlığı tarafından hazırlatılmıştır. Bu kitapları pdf dosyası olarak bilgisayarınıza veya telefonunuza aşağıdan indirerek kullanabilirsiniz. Bu kitaplar Temel Eğitim Sertifikası veren eğitim kuruluşları tarafından eğitim esnasında bilirkişi adaylarına dağıtılmaktadır.


ReklamReklam


Bilirkişi Kaynak Kitabı Ücretsiz indir
Bilirkişi Katılımcı El Kitabı

Konkordato komiseri alımını ilk defa bu sene ( 2020 yılında ) Bilirkişilik Bölge Kurulları Yapacak.

Bilirkişilerin çoğu konkordato komiseri de olduğundan faydalı olacağını düşünerek aşağıda Konkordato Komiserliği Kanunu ve Yönetmeliğini ve gerekli diğer dökümanları indirme linklerini koyuyoruz.

Konkordato Komiserliği Yönetmeliği İndir 

Konkordato Genelgesi İndir 

Konkordato Komiseri El Kitabı İndir

 

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin