Sosyoloji Mezunuyum Bilirkişi Nasıl Olabilirim?

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
sosyolog bilirkişi

Sosyoloji Mezunuyum Bilirkişi Nasıl Olabilirim?


ReklamReklam


Sosyolog Bilirkişi’nin Görevleri Nelerdir?

Sosyolog bilirkişiler mahkemelerde ve icra müdürlüklerince çocuk tesliminde ve sosyal inceleme raporu konularında sıklıkla görevlendirilen bilirkişilerdendir.

Sosyoloji ne demektir?

Kısaca Toplum Bilimi denilmektedir. Akademik olarak kendi inceleme nesnesi olan özgün bir disiplin ve bu disiplinin sahip olduğu sistematik bilgi, özgül metodoloji ve kavramsal çerçeve külliyatı demektir. Konusu, sınırları ve amaçlarından gelen özgünlüğü ile sosyoloji, toplumsal dünyayı anlamaya ve açıklamaya yönelmiş bir bilim dalıdır.

Sosyolog kime denir?

Toplumu, toplum ve bireyin karşılıklı ve karmaşık tüm ilişkilerini açıklamaya çalışan kişidir.

Sosyolog adliye personeli olarak çalışıyorsa sosyolog bilirkişi olarak ek ücret alabilir mi?

Aldığım bilgilere göre adliye bünyesinde sosyolog. psikolog olarak görev yapan kişiler bulundukları adliye tarafından görevlendirilirse bilirkişilik ücreti alamazlar.

Sosyolog bilirkişi ne kadar kazanır?

Sosyolog bilirkişi ayda ortalama 10 dosya almış olsa aylık gelir vergisi kesintisi yapıldıktan sonra ortalama 3000,00 TL gibi bir kazanç elde edebilir. Sosyolog bilirkişinin aldığı dosya sayısı arttıkça kazancı da artmaktadır.


Reklam


Sosyolog bilirkişi için bakabileceği dosya sınırı var mıdır?

Bilirkişilerin bakabileceği dosya sayısına ilişkin bir kısıtlama şimdilik yoktur. Ancak 2020 yılında devam eden çalışmalar tamamlanırsa bilirkişilerin aylık bakabileceği bir dosya sayısı belirlenecektir.

sosyolog bilirkişi ilçelerde genellikle bulunmamakta böyle olunca ilçe adliyeleri harici görevlendirme yapabilir mi?

Genellikle şehir merkezlerinde yer alan adliye bünyesinde denetimli serbestlik ve diğer birimlerde sosyolog ve psikolog çalışmaktadır. Bu sebeple şehir merkezlerinde adliyenin sosyolog ve psikologları görev yapmaktadır. Ancak ilçedeki küçük adliyelerde sosyolog ve psikolog bulunmamaktadır. Böyle küçük ilçe adliyelerinde bilirkişi listesi dışından harici bilirkişi görevlendirilmektedir. Harici bilirkişiler Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine yazı yazılarak görevlendirilmektedir.

Adalet Bakanlığı sosyolog alımı 2020 yılında yapacak mı?

Adalet Bakanlığı son yıllarda en çok sosyolog ve psikolog istihdam eden kamu kurumlarından birisidir.

2019 yılındaki alım ilanına ait metne burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca güncel ilanlara burayı tıklayarak gidebilirsiniz.


Bilirkişilik Temel ve Alt Uzmanlık Alanlarında 42.06 Sosyoloji Nedir?

SOSYAL, BEŞERİ VE İDARİ BİLİMLER Temel Uzmanlık Alanının Kısaltılmış Hali Ana Kod 42’dir. Başvuru formlarında temel ve alt uzmanlık alanları yazılırken ve Uyap ta bulurken kolaylık olsun diye oluşturulmuş bir kısaltmadır. 42.06 Tam Kod İse Sosyoloji uzmanlık alanını ifade eder.

Sosyoloji (42.06 )Alt Uzmanlık Alanında Bilirkişilik Yapmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

1- 6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 10 uncu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin 38 inci maddesindeki bilirkişiliğe kabul şartlarını taşımak.

2- Üniversitelerin lisans eğitimi veren fakültelerin alt uzmanlık alanına uygun bölümünden mezun olmak.

6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasındaki “Bölge kurulu karar verirken sicile kayıt bakımından öncelikle başvuranın 10 uncu maddedeki şartları taşıyıp taşımadığını değerlendirir ve şartları taşıyanlar arasından başvuranın mesleki tecrübesini, katıldığı meslek içi eğitimleri veya uzmanlığı gösteren
belgeleri dikkate alarak en liyakatli olanları seçer.” hükmü uyarınca başvuranlar arasından liyakatli olanların belirlenmesinde;

  • İlgili fakültelerin varsa alt uzmanlık alanı kapsamındaki uzmanlıklara uygun bölümünden mezun olanlar,
  • İlgili lisans programından mezun olmak şartıyla alt uzmanlık alanı kapsamındaki uzmanlıklar veya uygulama alanlarında yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar,
  • Aranan koşulların sağlanması şartıyla alt uzmanlık alanı kapsamındaki uzmanlıklar ve uygulama alanlarında mesleki gelişim faaliyetleri, meslek içi eğitimler, mesleki ve akademik çalışmalar ile mesleki başarılar, Öncelikli olarak değerlendirilir.

SPOR SOSYOLOJİSİ alt uzmanlık alanının kısaltılmış hali ise 40.05’tir.

Spor Sosyolojisi (40 Ana Kod 40.05 Tam Kod )Alt Uzmanlık Alanında Bilirkişilik Yapmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler Nelerdir?

1- 6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 10 uncu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin 38 inci maddesindeki bilirkişiliğe kabul şartlarını taşımak.
2- Üniversitelerin lisans eğitimi veren spor bilimleri, beden eğitimi veya ilgili alt uzmanlık alanlarına uygun bölümünden mezun olmak.
3- Alt uzmanlık alanı kapsamındaki “Atçılık ve Antrenörlüğü” uzmanlık alanında bilirkişiliğe başvuru için, üniversitelerin atçılık ve antrenörlüğü yüksekokullarından mezun olmak.


Reklam


Sosyolog Bilirkişi Alımında Liyakatli Olanlar Nasıl Belirlenlenir?

6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 11 inci maddesinin üçüncü fıkrasındaki “Bölge kurulu karar verirken sicile kayıt bakımından öncelikle başvuranın 10 uncu maddedeki şartları taşıyıp taşımadığını değerlendirir ve şartları taşıyanlar arasından başvuranın mesleki tecrübesini, katıldığı meslek içi eğitimleri veya uzmanlığı gösteren belgeleri dikkate alarak en liyakatli olanları seçer.” hükmü uyarınca başvuranlar arasından liyakatli olanların belirlenmesinde;

  • İlgili fakültelerin varsa alt uzmanlık alanı kapsamındaki uzmanlıklara uygun bölümünden mezun olanlar,
  • İlgili lisans programından mezun olmak şartıyla alt uzmanlık alanı kapsamındaki uzmanlıklar veya uygulama alanlarında yüksek lisans veya doktora yapmış olanlar,
  • Aranan koşulların sağlanması şartıyla alt uzmanlık alanı kapsamındaki uzmanlıklar ve uygulama alanlarında mesleki gelişim faaliyetleri, meslek içi eğitimler, mesleki ve akademik çalışmalar ile mesleki başarılar,

Öncelikli olarak değerlendirilir.

Özel Durumdakiler

Bilirkişilik bölge kurullarının yetki çevresinde, ilgili temel ve alt uzmanlık alanlarındaki bilirkişi ihtiyacına göre, 6754 sayılı Bilirkişilik Kanununun 10 uncu ve Bilirkişilik Yönetmeliğinin 38 inci maddesindeki bilirkişiliğe kabul şartlarını taşımak kaydıyla ilgili uzmanlık alanında görev yapan tekniker ve teknisyenler, ön lisans mezunlarının başvuruları, sicil ve listeye kayıt için ayrıca değerlendirilir. Bu başvurularda, Mesleki Yeterlilikler Kurumu tarafından verilen “Mesleki Yeterlilik Belgesine” sahip olanlar öncelikli olarak değerlendirilir.

Sosyoloji Bilirkişi son zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan bilirkişiliklerdendir. Özellikle boşanma davalarının artmasına bağlı olarak sosyolog, pedagog ve psikolog en fazla ihtiyaç duyulan bilirkişiler arasında yer almaktadır.

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin