Bilirkişi Portal Giriş İçin Bilgisayarınızda Olması Gereken Programlar

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.
bilirkişi portal giriş

Bilirkişi Portal Giriş İçin Bilgisayarınızda Olması Gereken Programlar


ReklamReklam


  Bu sayfamızda bilirkişi olabilmek için bilirkişilerin başvuru yapabilmeleri için “bilgisayarlarında olması gereken programlar nelerdir?” “bilgisayarına bu programları nasıl yükleyebilirler?” “Bilirkişi Raporunu Bilirkişi Portal Üzerinden Göndermek İçin Gerekli Programlar Nelerdir?” sorularının cevaplarını anlatacağız. 

uyap bilirkişi portal girişi

Bilirkişi Adaylarının ve Bilirkişilerin Bilgisayarlarında Olması Gereken Tüm Programlar Nelerdir? 

1) Google Crome.
2) Java 8 
3) Kullandığınız e-imzanın markasına göre gerekli olan e-imza programları. Bu programlar e-imza firmalarına göre değişiklik göstermektedir.
Not: Mobil imza kullananların 3.maddedeki programlardan yüklemesine gerek yoktur.
4) Uyap Döküman Editörü

Yukarıda Gereken Programlar Bilgisayarımda Yüklü Olmazsa Ne Olur?

   Google Crome isimli program bilgisayarınızda yüklü olmazsa bilirkişi portalda görüntüleme ve işlem yaparken çeşitli hatalar alabilirsiniz. İnternet Explorer, Mozilla, Firefox ve Opera gibi internet tarayıcıları bilirkişi portalı açsa dahi bazı sorunlar çıkarabilmektedir. O yüzden sorun yaşamamak için Google Crome programını bilgisayarınıza muhakkak yükleyiniz. Ayrıca bilirkişi portala giriş yapamayan bilirkişi adayları bilirkişi başvurusu yapamayacakları için bilirkişi olamazlar.
 
 
  Java 8 Update 60 programı ve daha üst versiyonları kesinlikle bilgisayarınızda olmak zorundadır.
 
 
  Piyasada şuan çok sayıda e-imza şirketi bulunmaktadır.  E-imza şirketlerinin kart okuyucuları farklı olabilmektedir. Örneğin Kamu Kurumları personelleri genelde Tübitak AKİS kullanmaktadır.  e-imzaTR, e-güven, e-tuğra, e-imzagentr gibi daha birçok firmanın e-imza ürünü bulunmaktadır. e-imzanın da çalışabilmesi için bilgisayarınızda olması gereken programlar vardır.. Hangi firmanın e-imza ürününü kullanıyorsanız o firmanın web sitesinde e-imzayı kullanmanız gereken programlar belirtilmiştir. E-imzanızın çalışabilmesi için gereken programları bilgisayarınıza kesinlikle yükleyiniz.. 
 

Reklam


 
 Uyap Döküman Editörü bu programı microsoft word programına benzetilebilir. Bu program dilekçe ve dokümanların bilgisayar ortamında oluşturulmasını sağlayan bir bilgisayar programıdır. Uyap Editörü Programı tamamen ücretsizdir. Bilgisayarınıza indirip dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Uyap Editör e-imzayı desteklemektedir. Uyap Döküman Editörü İle yazdığınız dilekçeleri ve belgeleri e-imza ile imzalayabilirsiniz. E-imza ile imzalanan belgeler Uyap Portalı tarafından kabul görmektedir.
 
 
  Bilirkişi Portal Üzerinden bilirkişi başvurusu yaparken girmiş olduğunuz bilgilerden yararlanarak bilirkişi portal tarafından otomatikman “bilirkişi başvuru formu” isimli bir belge oluşturmaktadır.  Bilirkişi Başvuru Formu “.udf” formatındadır. Yani bu başvuru formunu sadece Uyap Döküman Editörü yüklü olan bir bilgisayar ile açabilirsiniz.
Bu oluşturulan bilirkişi başvuru formunu bilgisayarınıza indirip açarak e-imza ile imzalayıp daha sonra bu başvuru formunu geri yüklemeniz istenilmektedir. Bu işlemleri yapabilmek için Uyap Döküman Editörü programı bilgisayarınıza yüklü olmalıdır.
 
  Uyap Döküman Editörü Programı ilk başta adliyede çalışanlar ve avukatlar tarafından kullanılmaktaydı. Ancak artık çoğu devlet kurumunda da kullanılmaya başlamıştır. 

İLGİLİ SAYFALAR

Bilirkişi Raporu Mahkemeye Gitmeden Nasıl Gönderilir Öğrenmek İçin Tıkla

Bilirkişi Portala Nasıl Girilir Öğrenmek İçin Tıkla

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin