Temel ve Alt Uzmanlık Alanları Detaylı Anlatım

Bilirkişilik hakkında her şey

Created with Sketch.

Temel ve Alt Uzmanlık Alanları Detaylı Anlatım


ReklamReklam


Önceki yıllarda bilirkişiliğe başvuru yaparken genel bir değerlendirme yapılmaktaydı. Örneğin İnşaat Mühendisi bilirkişi, Hukukçu bilirkişi, Fen Memuru Bilirkişi gibi adlarla bilirkişiler görevlendirilmekteydi. Ancak 2017 yılında gelen “Temel ve Alt Uzmanlık” kavramı ile bilirkişilik kategorize edildi. Yani önceden ziraat mühendisi su ürünleri, tarım, hayvancılık, kamulaştırma, ormancılık vs birçok alanda bilirkişilik yapmaktaydı yeni gelen düzenleme ile tarla bitkileri mezunu bir ziraat mühendisi sadece tarla bitkilerinde bilirkişilik yapabiliyor. Yani ihtisaslaşma sağlandı. Bu ihtisaslaşma da Temel ve Alt Uzmanlık Alanları belirlenerek oluşturuldu.

Bilirkişilik hizmetlerine ilişkin temel ve alt uzmanlık alanlarını kim belirliyor?

Temel Ve Alt Uzmanlık alanlarını Bilirkişi Daire Başkanlığı belirlemektedir. Bilirkişi Daire Başkanlığının belirlediği en güncel temel ve alt uzmanlık alanlarına ilişkin pdf listeyi aşağıdaki indir butonunu kullanarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Temel ve Alt Uzmanlık Alanlarının Tam Listesi ( EK-1 ) İNDİR

Bilirkişilerin niteliklerini kim belirliyor?

Temel ve alt uzmanlık alanlarına göre bilirkişilerin sahip olması gereken nitelikleri Bilirkişi Daire Başkanlığı belirlemektedir.

Bilirkişilikte Ana Kod ve Tam Kod Nedir?

Temel Uzmanlık alanına verilen matematiksel koddur. Tarım demek yerine “01” Ana kodu ifadesi kullanılmaktadır.

Ana Kod ve Tam Kod Bilirkişilikte
Ek-1 de yer alan ana kod ve tam kod açıklaması

Tam Kod Ana Kod Neye yarıyor?

Eski yıllarda bilirkişilik başvuruları elden de alındığı için form doldurulurken kolaylık sağlaması için oluşturulmuştu. Ancak 2018 yılında sonraki yıllarda sadece bilirkişi portal üzerinden bilirkişi başvurusu yapıldığı için artık o kadar önemli değildir.


Reklam


Bilirkişilik Portalda Başvuru Yaparken Uzmanlık Alanlarını Seçerken Hata Yaparsam Ne Olur?

Bilirkişi Kurulları talep edilen ancak aranan nitelikleri sağlamadığını tespit ettiği bilirkişinin uzmanlık alanlarını red eder. Başka bir deyişle makine mühendisi bilirkişi adayı B-01.01 kodlu kamulaştırma alt uzmanlığını ve A-01.01 tarla bitkileri (Ziraat Mühendisi Uzmanlık Alanı) alt uzmanlık alanını başvuru formunda talep etmiş olsun. Bilirkişi kurulu bu başvuruyu incelerken B-01.01 kodlu alt uzmanlığın niteliklerini sağladığı için kabul edip A-01-01 kodlu alt uzmanlığın şartlarını sağlamadığı için kısmen kabul/kısmen red edebilmektedir. Çünkü makine mühendisi ziraat mühendisinin uzmanlık alanını talep etmiştir bu talep red edilmiş ancak kamulaştırma şartlarını sağladığı için kısmen kabul etmiştir.

Uzmanlık Alanı Sınırı Var Mıdır?

Bilirkişilik başvurusu yaparken uzmanlık alanı seçiminde herhangi bir sınır yoktur. Bir eğitim mühendisliği ve makine mühendisliği bölümünden mezun olun. Bu bilirkişi 5 yıl inşaat mühendisi olarak 5 yılda makine mühendisi olarak çalışsın. Bu bilirkişi hem inşaat mühendisliği hemde makine mühendisliği tüm uzmanlık alanlarını talep edebilir. Bilirkişi kurulları 5 yıllık çalışma deneyim taşıdığı taktirde bilirkişi başvurusunu kabul etmektedir.

Kısmen Red Edilen Uzmanlık Alanı Nedeniyle Bilirkişi Başvurum Red Edilebilir Mi?

Aldığımız bilgilere göre hatalı uzmanlık alanı talebi nedeniyle bilirkişi başvurusu red edilen olmamıştır. Ancak Ek-1 ve Ek-2 yi inceleyerek başvuru formunu doldurmak bilirkişinin ve bilirkişi kurullarının işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

Temel ve Alt Uzmanlıklarda Aranan Nitelikler Nelerdir?

Bilirkişi Daire Başkanlığının web sitesinde yayımladığı “BİLİRKİŞİLİĞE KABULE VE BİLİRKİŞİLİK BAŞVURU USUL VE ESASLARINA İLİŞKİN DUYURU” isimli duyurunun ekinde bulunan Ek-2 adlı pdf dosyasında hangi uzmanlık alanı için hangi nitelikler aranmakta belirtilmiştir.

Bilirkişi Olmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler (Ek-2) İNDİR

Bilirkişi Aranan Nitelikler
Bilirkişi Olmak İsteyenlerde Aranan Nitelikler Örnek Resim

Ek-2 Aranan Niteliklerde özel koşullar olanlar bulunmaktadır. 24 Hukuk eğitiminde eğitim koşulları vardır. Bazı Alt Uzmanlık Alanlarında özel durumlar bulunmaktadır. Bilirkişiler başvuru yapmadan önce muhakkak ek-1 uzmanlık alanılarını düzeltmeli ve Ek-2 de aranan nitelikleri kısımlarını dikkatlice okumalıdır.

Bilirkişi Başvuruları Nasıl Değerlendiriliyor Öğrenmek İçin Tıkla

 

Yorum yapılmamış

Yorumunuzu ekleyin